Elektroenergetyka

Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy energetycznej

Energetyka jądrowa oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy z Ministrem Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Lee Chang Yangiem. Spotkanie odbyło się 30 czerwca 2022 r. w Warszawie.

Minister Anna Moskwa wskazała, eż zgodnie z zapisami Polityki Energetycznej Polski do 2040, w 2033 r. w Polsce ruszy pierwszy reaktor jądrowy. Ma on stanowić ważne uzupełnienie naszego miksu energetycznego i wzmocnić niezależność energetyczną naszego kraju. Będzie działo się to równolegle z procesami rozwoju wszystkich innych technologii energetycznych, zwłaszcza produkcji wodoru oraz rozwoju OZE. Prowadzona w ten sposób dywersyfikacja miksu przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Korea jest ważnym partnerem Polski wśród krajów pozaeuropejskich w budowaniu nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki opartej na nisko i zeroemisyjnych źródłach. Nasza współpraca jest rozwojowa, wielowątkowa i niezwykle bogata – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa.

Spotkanie ministrów było też okazją do popisania Porozumienia o współpracy w zakresie energii. Stanowi ono wyraz woli rozwoju współpracy bilateralnej w obszarach: źródeł czystej energii, w tym wodoru; pokojowego wykorzystania energii jądrowej; elektromobilności; rozwoju baterii i systemów magazynowania energii; technologii CCS/CCU; redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej i technologii inteligentnych sieci oraz ciepłownictwa i kogeneracji. Na mocy porozumienia został też powołany wspólny Komitet ds. współpracy energetycznej. Stanowić on będzie platformę dialogu eksperckiego.

– Mam nadzieję, że działania powołanego dziś stałego komitetu przyczynią się do jeszcze lepszego wykorzystania potencjału polsko- koreańskiej współpracy w obszarze energii – powiedziała Minister Anna Moskwa.

Wizyta w Warszawie ministra Lee Chang Yang była jego pierwszą podróżą zagraniczną po powołaniu na to stanowisko. Jak podkreślił, współpraca energetyczna Polski i Korei jest bardzo perspektywiczna i szczególnie istotna dla koreańskiego rządu. Wskazał ponadto na podobne wyzwania w kontekście transformacji energetycznej obu krajów.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama