W tym samym czasie wytwórcy sprzedawali energię w kontraktach dwustronnych zawieranych na rynku pozagiełdowym (tzw. kontrakty OTC) średnio po 466,6 zł/MWh.
Jeszcze rok temu energię na rynku konkurencyjnym można było kupić blisko dwukrotnie taniej (średnio po 243,71 zł/MWh). Wtedy różnica między rynkiem OTC a konkurencyjnym była większa i wynosiła ponad 6 zł/MWh.
Wykres 1. Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w pierwszych kwartałach lat 2016-2021 oraz w 2021 r., wyrażona w zł/MWh.
Źródło: opracowanie URE na podstawie Tabeli.
***
- Średnia ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym obejmuje sprzedaż energii (wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii) realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej (tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych[1] oraz na giełdę energii). W wyliczaniu średniej nie uwzględnia się sprzedaży energii na rynek bilansujący (ze względu na jego techniczny charakter).
- W przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych, do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.
- Więcej danych dotyczących średnich cen oraz wskaźników obliczanych i publikowanych przez Prezesa URE znajduje się w dziale: Energia elektryczna /Ceny, wskaźniki
- Informacje na temat średnich cen za pierwszy kwartał 2022 r. znajdują się w Informacji Prezesa URE nr 29/2022.
[1] W przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych brana jest pod uwagę sprzedaż do spółek obrotu poza grupę kapitałową.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki