Elektroenergetyka » Wiceminister Ireneusz Zyska na V Forum Wizji Rozwoju

Wiceminister Ireneusz Zyska na V Forum Wizji Rozwoju

21 cze 2022 Możliwość komentowania Wiceminister Ireneusz Zyska na V Forum Wizji Rozwoju została wyłączona Share 'Wiceminister Ireneusz Zyska na V Forum Wizji Rozwoju' on Facebook Share 'Wiceminister Ireneusz Zyska na V Forum Wizji Rozwoju' on Email Share 'Wiceminister Ireneusz Zyska na V Forum Wizji Rozwoju' on Print Friendly

Polski miks energetyczny oraz dywersyfikacja źródeł energii to główny temat rozmów podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne” na V Forum Wizji Rozwoju. W wydarzeniu, które odbyło się 20 czerwca 2022 r. w Gdyni, udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił pełnomocnik rządu ds. OZE, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny surowców energetycznych wystrzeliły w górę, a niemal cały zachód zadeklarował stopniowe odchodzenie od rosyjskich surowców, aby nie wspierać agresora. Polsce obecnie jest łatwiej dywersyfikować kierunki dostaw, bo od lat przygotowywaliśmy do sytuacji widocznej obecnie.

– Energetyka w rękach Rosji stała się narzędziem wpływu i szantażu. Polska od dawna dywersyfikuje kierunki dostaw surowców energetycznych. Recepta na uniezależnienie od surowców z kierunku wschodniego to nowe źródła energii, które są także odpowiedzią na przemiany gospodarcze – powiedział.

– To właśnie Polska była w ostatnich latach liderem, jeżeli chodzi o budowanie energetycznej niezależności – dodał.

Wiceminister Ireneusz Zyska wyjaśnił także, że w polski miks energetyczny należy oprzeć o stabilne źródło energii, jakim jest np. energetyka jądrowa.

– Po 2030 r. istotną rolę zaczną odgrywać źródła, takie jak energetyka jądrowa oraz energetyka odnawialna. Pozwoli to na utrzymanie jak najwyższego bezpieczeństwa energetycznego przy realizacji celów polityki klimatycznej – mówił.

Podczas debaty wiceminister wskazał też, że ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju jest suwerenność energetyczna.

– Chcemy zachowywać jak maksymalizacja udziału polskiego wkładu tzw. local content w energetyce – przede wszystkim OZE. Chcemy inwestować i inwestujemy w nowoczesne technologie wytwarzania energii, po to, aby rozwijać nowe gałęzie polskiego przemysłu – podsumował.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 21 cze 2022 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć