OZE

Wiceminister Zyska na konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

– Dzisiejsza moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych wynosi 7,3 GW, ale jej potencjał jest znacznie wyższy. Dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje działania legislacyjne, aby ten potencjał zwiększyć – mówił Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska otwierając panel ,,Energetyka wiatrowa jako droga do rozwoju gospodarki i obniżenia cen energii w Polsce” podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbyła się 14 czerwca 2022 r. w Serocku.

Jak zaznaczył Pełnomocnik Rządu ds. OZE, energetyka wiatrowa jest częścią ważnego procesu zmian polskiej energetyki, w którym coraz ważniejszą rolę będą pełniły zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze.

– Dzięki spadkowi kosztów technologii OZE, celowej i odpowiedzialnej polityce rządu, ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i stabilnych dostaw energii do odbiorców końcowych, odnawialne źródła energii są nie tylko opłacalne, ale również konkurencyjne względem energetyki konwencjonalnej opartej o paliwa kopalne – wyjaśnił.

Wiceminister Ireneusz Zyska podkreślił również, że zwiększenie mocy wytwórczych morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z działań, które uniezależniają państwa Unii Europejskiej od dostaw surowców energetycznych ze Wschodu.

Poinformował także, że wczoraj Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który został skierowany do dalszych prac Rady Ministrów i wkrótce zostanie skierowany do Parlamentu.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama