News » Testy 5G w PKN ORLEN zakończyły się sukcesem

Testy 5G w PKN ORLEN zakończyły się sukcesem

13 cze 2022 Możliwość komentowania Testy 5G w PKN ORLEN zakończyły się sukcesem została wyłączona Share 'Testy 5G w PKN ORLEN zakończyły się sukcesem' on Facebook Share 'Testy 5G w PKN ORLEN zakończyły się sukcesem' on Email Share 'Testy 5G w PKN ORLEN zakończyły się sukcesem' on Print Friendly

PKN ORLEN, jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie zakończył testy prywatnej sieci 5G w infrastrukturze przemysłowej. Zastosowane rozwiązania mogą stać się w przyszłości wsparciem dla prowadzonych procesów biznesowych we wszystkich obszarach działalności koncernu. Testy zostały przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz pobliskiej stacji paliw.
PKN ORLEN na prowadzenie testów w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Projekt wpisuje się w strategię ORLEN2030, w ramach której realizowany jest program digitalizacji koncernu.

– PKN ORLEN wyznacza trendy i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Jako pierwsza firma w Polsce przetestowaliśmy prywatną sieć 5G w realnym otoczeniu przemysłowym. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam na efektywne wykorzystanie tej technologii w procesach produkcyjnych. Na przykład w produkcji rafineryjnej i petrochemicznej wykorzystanie 5G pozwoli na optymalizację procesów wytwórczych i logistycznych, zwiększenie wydajności i ograniczenie ryzyka operacyjnego, a nawet osiągnięcie celów redukcji emisji – mówi Artur Groszek, Dyrektor Wykonawczy ds. Informatyki PKN ORLEN.

Wraz z rozwojem transformacji cyfrowej będzie rosło zapotrzebowanie na innowacyjne technologie. Wyniki przeprowadzonych testów w PKN ORLEN, potwierdzają, że sieć 5G zapewnia niezawodną transmisję informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych. Umożliwia też korzystanie z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych.

Partnerami przeprowadzonych testów były renomowane firmy technologiczne, które dostarczyły zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia. Wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoliła przetestować rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej. Testowane były różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne.

Źródło: PKN ORLEN SA

Wpis został opublikowany 13 cze 2022 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć