OZE

Energia z OZE dla Sokołowa Podlaskiego

W Sokołowie Podlaskim, 7.06.2022 r., odbyła się uroczysta inauguracja projektu „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa”, realizowanego w ramach przedsięwzięcia NCBR „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

W wydarzeniu wzięli udział m. in. Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Waldemar Kraska, Senator RP, Wiceminister Zdrowia, Maria Koc, Senator RP, Krzysztof Tchórzewski, Poseł RP oraz Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju reprezentowali Wojciech Racięcki, Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami oraz Aneta Więcka, Kierownik Projektu „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”.

Projekt „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa” jest realizowany przez konsorcjum w składzie ECN S.A. (lider), Energotechnika Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych Sp. z o.o., Biogas East Sp. z o.o. oraz Instytut Certyfikacji Emisji Budynków Sp. z o.o. Założenia projektu zostały zaprezentowane przez Macieja Węża, Prezesa ECN S.A. oraz Roberta Szlęzaka, Dyrektora Projektu.

Projektowana instalacja już w przyszłym roku stanie się aktywnym elementem lokalnego systemu elektroenergetycznego. Elektrociepłownia będzie produkować i sprzedawać energię elektryczną, gdy jej cena rynkowa jest najwyższa, czyli wtedy gdy energii najbardziej brakuje. Swobodne dysponowanie energią elektryczną będzie możliwe m. in. dzięki magazynowaniu wytwarzanego biogazu. W ten sposób wreszcie przełamane zostaną bariery skutecznego zastosowania źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i energetyce. Nowatorski system będzie pracował z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na poziomie bliskim 100% i dostarczał ciepło mieszkańcom w cenie porównywalnej do tradycyjnych systemów wykorzystujących paliwa kopalne.

Projekt „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa” znalazł się na szczycie listy rankingowej pierwszego etapu przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, realizowanego przez NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, ze środków Funduszy Europejskich.

– To parametry projektu zdecydowały o wygranej w przedsięwzięciu NCBR. Wierzę, że Sokołów zostanie teraz drogowskazem dla ciepłownictwa w Polsce – powiedział podczas wystąpienia Wojciech Racięcki, Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami. – Ten projekt potwierdza, że przyjęta przez nas innowacyjna formuła zamówień publicznych działa i przynosi efekty.

Zbudowany w efekcie projektu inteligentny system elektrociepłowniczy, bazujący na modelu gospodarki obiegu zamkniętego, już w pierwszej fazie eksploatacji będzie obejmował aż 40% ciepła systemowego (ogrzewanie mieszkań i innych powierzchni użytkowych w mieście oraz dostarczanie ciepłej wody użytkowej), a docelowo – całość tego systemu w Sokołowie Podlaskim.

– Żyjemy w specyficznych czasach. Musimy odejść od paliw kopalnych i postawić na Odnawialne Źródła Energii. Stawiamy w tym kierunku kolejny krok – przedstawiony dzisiaj projekt powstanie już za półtora roku – podkreśliła Aneta Więcka, Kierownik Projektu Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym.

Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste podpisanie Aktu Inauguracji Projektu.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Działy

Reklama