Ciepłownictwo

Pozytywny zwrot dla wysokosprawnej kogeneracji – Komentarz Wojciecha Dąbrowskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych

W instytucjach Unii Europejskiej trwają intensywne prace nad dokumentami Pakietu Fit for 55. Informacje dochodzące z Brukseli wskazują, że w ramach prac Rady UE zmieniono podejście do istniejących jednostek kogeneracji (węglowych i gazowych) pracujących w technologii wysokosprawnej kogeneracji. Zmiana polega na tym, że od 2026 r. systemy ciepłownicze zasilane przez te jednostki będą mogły wciąż być uznawane za efektywne systemy ciepłownicze, a jednostkowy wskaźnik emisji gazów cieplarnianych (EPS 270) będzie stanowił kryterium tylko dla nowych inwestycji, oddanych do użytku po wejściu w życie przepisów.

– O zmianę podejścia do wysokosprawnej kogeneracji zabiegaliśmy jako PTEZ od wielu miesięcy, stąd z zadowoleniem przyjmujemy informację o pozytywnym zwrocie w postrzeganiu wysokosprawnej kogeneracji. Był to jeden z głównych postulatów branży ciepłowniczej. Liczymy na to, że takie podejście znajdzie również akceptację na dalszych etapach prac unijnych instytucji, w szczególności w Parlamencie Europejskim – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Źródło: Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

Działy

Reklama