OZE

Śląskie Magazyny Energii ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

– Dzisiaj mówimy o przyszłości – o tym jak zachować polskie bezpieczeństwo energetyczne. Rozmawiamy też o tym, jak inwestować na Śląsku, jak tworzyć tutaj miejsca pracy, tak aby mieszkańcy regionu nie ucierpieli na transformacji. Ten proces jest dla nas wyzwaniem. To dla nas trudne zadanie, bo nasza energetyka wciąż w ogromnej mierze oparta jest o węgiel – mówi Wicepremier Jacek Sasin.

Szef MAP wziął w poniedziałek udział w konferencji “Śląskie Magazyny Energii”. Odbyła się ona w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Jej uczestnicy rozmawiali przede wszystkim o projekcie budowy pierwszej polskiej fabryki ogniw dla magazynów energii.

Budowa nowoczesnej fabryki

Projekt zakłada uruchomienie w Jastrzębiu zakładu produkującego magazyny energii w postaci ogniw akumulatorowych. Ma być on zlokalizowany na terenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń i rozpocznie się w 2024 r. Łączną wartość produkcyjną szacuje się na 1200 MWh. Wytwarzane akumulatory będą miały różną pojemność – małą – 0,5 kWh oraz dużą – 50 kWh.

Technologie magazynowania energii nie zastąpią klasycznych źródeł wytwórczych energetyki. Mają one wspierać i stabilizować rozproszony system OZE, tak zależny od chociażby warunków pogodowych. Mniejsze akumulatory będą mogły być wykorzystywane w domach oraz przez mały i średni przemysł. Z kolei duże będą stabilizowały sieci, w tym farmy fotowoltaiczne.

– Budujemy naszą niezależność energetyczną od surowców importowanych z niepewnych źródeł, tak chcemy ją również uzyskać w zakresie wytwarzania technologii, która pozwoli nam na magazynowanie energii potrzebnej do tego, żeby stabilizować nasz rynek – mówi Wicepremier Jacek Sasin.

Transformacja regionu

Przez ostatnie dekady gospodarka Śląska oparta była na węglu, obecnie przed regionem stoją duże wyzwania, polegające na wykorzystaniu nowych technologii. Przykładem jest uruchomienie Systemu Śląskich Magazynów Energii (SME), co zapewni bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz utworzenie nowych miejsc pracy. Konieczność transformacji naszej energetyki wynika z coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, jak również potrzeby zapewnienia Polsce niezależności energetycznej.

– W strategii naszego rządu jest oparcie energetyki na dwóch podstawowych filarach. Jednym z tych filarów ma być energetyka jądrowa, a drugim odnawialne źródła energii. Polska jest dzisiaj rozpędzonym parowozem jeżeli chodzi o inwestowanie w energetykę odnawialną na lądzie, energetykę rozproszoną, fotowoltaikę, energetykę wiatrową i wszelkie inne źródła energii – mówi Minister Aktywów Państwowych.

Inwestycja jest szansą na rozwój regionu i stworzenie na Śląsku nowoczesnego centrum technologicznego.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama