Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Bezpieczne wakacje. Oto porady Bezpieczników TAURONA

Statystyki potwierdzają, że latem dochodzi do wielu wypadków porażenia prądem dzieci i młodzieży. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może mieć tragiczny finał. TAURON przypomina w ramach „Bezpieczników TAURONA”, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w pobliżu urządzeń energetycznych.

Ciepłe i długie dni to najlepsza okazja na spędzanie czasu poza domem. Ale jest to też czas, w którym co roku dochodzi do wielu bardzo groźnych wypadków porażenia prądem. Tragiczny finał to bolesne poparzenia, które leczy się latami, obrażenia wielonarządowe, złamania, a nawet wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W ostatnich dniach odnotowano już jeden z takich wypadków. W Krośnie 14-letni chłopiec wszedł na słup energetyczny. Zdarzenie zakończyło się tragicznie, życia chłopca nie udało się uratować.

– Od wielu lat zachęcamy do uczestniczenia w  programie edukacyjnym „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, którego głównym celem jest przekazanie dzieciom i młodzieży podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń infrastruktury energetycznej – wyjaśnia Ewa Groń, Rzecznik Prasowy TAURON Dystrybucja. – Dlatego, jak zawsze przed wakacjami, na platformie edukacyjnej programu zamieściliśmy informację z przypomnieniem zasad bezpieczeństwa. Do wszystkich nauczycieli zarejestrowanych w programie wysłaliśmy maile z prośbą o przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa, dołączając gotowe do wydruku lub rozesłania materiały na ten temat – dodaje Ewa Groń.

Zasady bezpiecznego korzystania z prądu

Pamiętamy, że urządzenia energetyczne są oznakowane specjalnymi tabliczkami ostrzegawczymi i że tych tabliczek nie wolno lekceważyć. Dlaczego? Bo znajdują się na urządzeniach, w których płynie prąd o napięciu nawet do kilkuset tysięcy woltów. A śmiertelne niebezpieczeństwo to już 230 woltów.

Przypomnijmy więc dzieciom, że nie powinny się bawić w pobliżu urządzeń energetycznych. Do otworów wentylacyjnych tych urządzeń nie wolno wkładać żadnych przedmiotów np. patyków. W pobliżu linii energetycznych nie powinno się też puszczać latawców, bo ich linki łatwo mogą się zaplątać w przewody. Nastolatkom trzeba wytłumaczyć, że nie wolno wspinać się na słupy energetyczne. Wszystkim, niezależnie od wieku, warto uświadomić, że nie wolno dotykać, a nawet zbliżać się do zerwanych przewodów energetycznych, a w razie pożaru gasić urządzeń energetycznych i elektrycznych wodą.

Wszystkich zainteresowanych popularyzacją wspomnianych zasad bezpieczeństwa, odsyłamy na platformę edukacyjną „Bezpieczniki TAURONA”, gdzie rodzice i nauczyciele znajdą wiele materiałów poświęconych temu tematowi. Począwszy od filmów, poprzez kompletne scenariusze lekcji, teksty poradnikowe, a także gry i zabawy dla uczniów.

Wszystkie materiały edukacyjne można pobierać bezpłatnie z platformy „Bezpieczników TAURONA” dostępnej pod adresem edukacja.bezpieczniki.tauron.pl. Skorzystało z nich już ponad 3,5 tys. nauczycieli z całej Polski.

PORADNIK

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama