Ciepłownictwo » Czerwiec pod znakiem kogeneracji

Czerwiec pod znakiem kogeneracji

23 maj 2022 Możliwość komentowania Czerwiec pod znakiem kogeneracji została wyłączona Share 'Czerwiec pod znakiem kogeneracji' on Facebook Share 'Czerwiec pod znakiem kogeneracji' on Email Share 'Czerwiec pod znakiem kogeneracji' on Print Friendly

Pod koniec czerwca eksperci i przedstawiciele czołowych firm sektora elektroenergetycznego  spotkają się, aby dyskutować na temat rozwoju kogeneracji w naszym kraju. Uwaga uczestników III Kongresu Kogeneracji tym razem będzie koncentrować się wokół europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej i procesu transformacji energetycznej. Kongres, organizowany po raz trzeci przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2022 r. w Kazimierzu Dolnym.

W programie III Kongresu Kogeneracji zaplanowano cztery panele tematyczne:

  • Kogeneracja w dobie wyzwań klimatyczno-energetycznych,
  • Wsparcie publiczne w procesie transformacji energetyki,
  • Klimatyczny wymiar polityki miejskiej,
  • Nowoczesne technologie dla kogeneracji.

W trakcie pierwszego panelu poruszone zostaną kwestie związane z kosztami dostosowania sektora do wymagań dyrektyw unijnych. Podjęty zostanie również temat rosnących cen emisji CO2 i wpływu tego zjawiska na bieżącą kondycję przedsiębiorstw energetycznych. Eksperci zastanowią się nad kierunkami rewizji dyrektyw EPBD, EED, RED, jak również sposobami i pomysłami na implementację dyrektywy unijnej RED II w zakresie zazieleniania ciepła.

Drugi blok tematyczny będzie się koncentrował wokół kwestii wsparcia publicznego w procesie transformacji energetyki. Uczestnicy porozmawiają o możliwościach i sposobach pozyskania środków przeznaczonych na rozwój sektora energetycznego. Podjęty zostanie temat funkcjonowania Funduszu Transformacji Energetyki oraz źródeł finansowania inwestycji służących transformacji energetyki, w tym rozwijania kogeneracji gazowej. Eksperci podejmą również zagadnienia usprawnienia mechanizmu wsparcia kogeneracji.

Trzeci panel będzie poświęcony perspektywie samorządowej polityki klimatycznej i konieczności inwestycji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej. W trakcie debaty podjęty zostanie temat planów adaptacji miast do zmian klimatu. Uczestnicy Kongresu przyjrzą się rozwiązaniom służącym wzmocnieniu klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. Nie zabraknie odniesień do obecnej współpracy przedsiębiorstw ciepłowniczych z władzami samorządowymi i korzyści wynikających z partnerstwa administracji i świata biznesu.

Uczestnicy czwartego bloku tematycznego przyjrzą się bliżej kwestii zastosowania nowoczesnych technologii w kogeneracji. Dużo miejsca poświęcone zostanie tzw. paliwom przyszłości i rozwiązaniom technologicznym na rzecz środowiska, które mogą być wykorzystane w procesie transformacji energetycznej.

W III Kongresie Kogeneracji wezmą udział przedstawiciele administracji rządowych, instytucji publicznych odpowiadających za obszar energetyki i ochrony środowiska, czołowych przedsiębiorstw branżowych, administracji samorządowej oraz świata nauki. Pełna lista prelegentów dostępna jest na stronie https://kongreskogeneracji.pl/program.

Podczas Kongresu wręczona zostanie statuetka Przyjaciela Kogeneracji. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i instytucjom, które mają wyjątkowy wkład w działania na rzecz promocji produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. W poprzednich edycjach wydarzenia statuetka Przyjaciela Kogeneracji trafiła (w 2019 r.) do Krzysztofa Tchórzewskiego – ministra energii w latach 2015-2019, (w 2021 r.) do prof. dr hab. Waldemara Kamrata z Politechniki Gdańskiej.

Więcej informacji o Kongresie znajdują się na stronie http://www.kongreskogeneracji.pl

Źródło: Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

Wpis został opublikowany 23 maj 2022 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć