News » PGE GiEK doceniona za innowacyjny projekt

PGE GiEK doceniona za innowacyjny projekt

18 maj 2022 Możliwość komentowania PGE GiEK doceniona za innowacyjny projekt została wyłączona Share 'PGE GiEK doceniona za innowacyjny projekt' on Facebook Share 'PGE GiEK doceniona za innowacyjny projekt' on Email Share 'PGE GiEK doceniona za innowacyjny projekt' on Print Friendly

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE otrzymała Srebrny Laur Innowacyjności w XI konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej za projekt usuwania boru ze ścieków w instalacji mokrego odsiarczania spalin w Elektrowni Opole. 

Jury konkursu przyznało nagrodę za projekt „Proces usuwania boru ze ścieków w instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS) z jednoczesnym pozyskaniem cennego produktu – kwasu borowego”. Elektrownia realizowała go wspólnie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Śląskiej oraz spółką Energopomiar.

– W PGE GiEK obszar innowacji odgrywa istotną rolę. Wdrażane nowoczesne technologie związane z wytwarzaniem energii nie tylko usprawniają pracę kopalń i elektrowni, ale również wpływają na minimalizowanie oddziaływania działalności wydobywczo-wytwórczej na środowisko naturalne – podkreśla Andrzej Legeżyński, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Technologia opracowania nowego sposobu otrzymywania kwasu borowego wysokiej czystości w postaci krystalicznej ze ścieków z instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS), została doceniona za innowacyjny charakter w skali globalnej. Uzyskany produkt znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz nawozów sztucznych. Projekt ma potencjał, by zaistnieć na rynku światowym – dodaje Prezes.

PGE GiEK wspiera twórców, tworząc pozytywy klimat i warunki umożliwiające realizację innowacji racjonalizatorskich i usprawniających, które przyczyniają się do rozwoju nowych produktów, wzrostu efektywności technologicznej i organizacyjnej.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 kwietnia w Warszawie. W imieniu PGE GiEK nagrodę odebrał Zbigniew Fałek, Wiceprezes Zarządu PGE GiEK ds. Rozwoju i ICT, Rafał Smejda, Dyrektor Techniczny Elektrowni Opole, oraz Krzysztof Polok, główny specjalista ds. technologii pozablokowych i oczyszczania spalin w Elektrowni Opole – autor zwycięskiego projektu.

***

Konkurs im. Stanisława Staszica „Laur Innowacyjności” promuje nowoczesne krajowe produkty, technologie i usługi. Laury przyznawane są corocznie przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelną Organizację Techniczną produktom, technologiom i usługom oraz innym rozwiązaniom, które wyróżniają się pod względem innowacyjności i które mogą mieć szczególny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Polski.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Wpis został opublikowany 18 maj 2022 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć