News » Produkcja ciepła dla Torunia z wykorzystaniem geotermii

Produkcja ciepła dla Torunia z wykorzystaniem geotermii

13 maj 2022 Możliwość komentowania Produkcja ciepła dla Torunia z wykorzystaniem geotermii została wyłączona Share 'Produkcja ciepła dla Torunia z wykorzystaniem geotermii' on Facebook Share 'Produkcja ciepła dla Torunia z wykorzystaniem geotermii' on Email Share 'Produkcja ciepła dla Torunia z wykorzystaniem geotermii' on Print Friendly

PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, podpisała długoterminową umowę sprzedaży ciepła z Geotermią Toruń. Umowa sprzedaży ciepła wejdzie w życie po uzyskaniu administracyjnych decyzji. Wykorzystanie czystego ekologicznie ciepła ze źródła geotermalnego do ogrzewania mieszkańców, to wzrost bezpieczeństwa dostaw ciepła do Miasta, szczególnie w części zachodniej Torunia.

Po budowie nowej elektrociepłowni PGE Toruń i zmianie technologii produkcji energii z węglowej na gazową, wykorzystanie źródła geotermalnego w systemie ciepłowniczym Torunia będzie kolejnym przykładem transformacji ciepłownictwa w kierunku produkcji nisko i zeroemisyjnej, który jest obecnie realizowany przez Grupę PGE.

– Jako lider w obszarze wytwarzania ciepła, Grupa PGE chce wykorzystać źródła odnawialne, takie jak geotermia, do produkcji ekologicznego ciepła dla mieszkańców miasta. Toruń, podobnie jak Szczecin, w którym niedawno zadeklarowaliśmy jako Grupa PGE wykorzystanie geotermii do celów ciepłowniczych, dysponuje dużym potencjałem wód geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej, odnawialnej energii. Geotermia w zasobach ciepłowniczych miasta to dywersyfikacja źródeł wytwórczych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców, szczególnie w zachodniej części Torunia – mówi Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Ze względu na bezpieczeństwo dostaw ciepła geotermia będzie zasilać w ciepło wyznaczony obszar sieci ciepłowniczej w zachodniej części Miasta.

– Zwiększenie udziału OZE w systemie ciepłowniczym  ustabilizuje rynek dostaw ciepła w Toruniu w perspektywie długoterminowej, zgodnie z regulacjami klimatycznymi. Dodatkowo, przyłączenie źródła geotermalnego do systemu ciepłowniczego pozytywnie wpłynie na hydraulikę pracy sieci ciepłowniczej i możliwości jej rozwoju oraz rynku ciepła w zachodniej części Torunia – mówi Robert Kowalski, Prezes Zarządu PGE Toruń.

PGE Toruń od kilku lat współpracuje z Geotermią Toruń w celu ustalenia sposobu i warunków dostarczania ciepła ze źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej, której właścicielem jest PGE Toruń.

Po przyłączeniu ciepłowni geotermalnej do sieci ciepłowniczej, ciepło z geotermii będzie stanowiło około 8% w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń. Pozostała ilość ciepła w sieci ciepłowniczej pochodzić będzie z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej PGE Toruń (91%) i ciepłowni biogazowej (poniżej 1%) należącej do MPO.

Przyłączenie źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej PGE Toruń nastąpi po uzyskaniu koncesji przez Geotermię Toruń.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 13 maj 2022 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć