Elektroenergetyka

Polsko-norweska współpraca w obszarze energetyki i klimatu

Dwustronna współpraca energetyczna oraz fundusze norweskie i EOG to główne tematy rozmowy Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy z Ambasadorem Królestwa Norwegii Andersem Eide. Spotkanie odbyło się 6 maja 2022 r. w Warszawie.

Jak zaznaczyła minister Anna Moskwa, Norwegia jest jednym z kluczowych partnerów Polski, a polsko-norweskie relacje są bardzo dobre. Obszarami wspólnego zainteresowania są w szczególności odnawialne źródła energii oraz Fundusze Norweskie i Fundusze EOG. Najważniejszym obecnie wspólnie realizowanym projektem jest gazociąg Baltic Pipe.

– Wyrażam duże zadowolenie ze współpracy pomiędzy Polską a Norwegią, szczególnie w dziedzinie energetyki i klimatu. Norwegia wnosi istotny wkład w osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej i kompleksową modernizację naszego systemu energetycznego – powiedziała.

Współpraca w zakresie ropy i gazu

Minister podkreśliła, że Polska docenia partnerstwo z Norwegią w zakresie dostaw i wydobycia ropy i gazu.

– Norwegia jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także szerszego regionu środkowoeuropejskiego. Może to napędzać transformację energetyczną oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i śladu węglowego europejskich gospodarek – dodała.

Szefowa resortu klimatu i środowiska zwróciła uwagę, że gazociąg Baltic Pipe jest najlepszym dowodem ogromnego znaczenia silnych polsko-norweskich relacji w energetyce.

– Derusyfikacja polskiego sektora gazowego ma dla nas fundamentalne znaczenie. Postrzegamy Norweski Szelf Kontynentalny wraz z LNG jako kręgosłup bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce. Od początku przyszłego roku Norwegia stanie się wiodącym dostawcą gazu ziemnego do naszego kraju – powiedziała.

Wymiana doświadczeń dot. morskiej energetyki wiatrowej

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podczas spotkania z ambasadorem Królestwa Norwegii podkreśliła także znaczenie morskiej energetyki wiatrowej dla naszej transformacji energetycznej. W tym kontekście szczególne znaczenie mają zaplanowane inwestycje w tym z udział podmiotów zagranicznych, które mają duże doświadczenie w tym obszarze.

– Potencjał energetyczny polskich obszarów morskich uznawany jest za jeden z największych w regionie. Planujemy, że w 2030 r. morskie farmy wiatrowe będą odpowiadały łącznie za 13% energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce, a w 2040 r. za 19% – wyjaśniła.

Fundusze norweskie i EOG

Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich i EOG, które są ważnym narzędziem finansowania polskiej transformacji energetycznej. Minister zapewniła, że Polska docenia rozpoczęcie negocjacji nad nową edycją Mechanizmów Finansowych i jest zainteresowana jego wynikami oraz postępami.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama