Elektroenergetyka

TAURON pomaga przy odbudowie ukraińskiej infrastruktury energetycznej

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę TAURON działa na rzecz osób uciekających przed wojną. Teraz przekazuje również pomoc rzeczową, służąca do odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie.

– Niezalenie od działań podejmowanych przy odbudowie kraju, już teraz, tam, gdzie jest to możliwe, przywracane są dostawy energii do mieszkań i odbudowywane są zniszczone sieci energetyczne. Przekazanie niezbędnego sprzętu i materiałów to oznaka naszej solidarności z Ukrainą – mówi Paweł Szczeszek, Prezes Grupy TAURON.

Pomoc infrastrukturalna realizowana jest we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Pierwsza transza technicznego wsparcia z Grupy TAURON zrealizowana została w marcu. Ukraina otrzymała wtedy 25 transformatorów i sześć ton przewodów energetycznych.

W ostatnich dniach kwietnia w stronę Ukrainy ruszył kolejny transport zawierający elementy infrastruktury energetycznej. Przekazany przez TAURON w II transzy osprzęt energetyczny to 15 km przewodów energetycznych, 168 słupów, 13 bębnów oraz blisko 4 tys. dodatkowych elementów, służących do budowy linii energetycznych.

– Zniszczona ukraińska infrastruktura będzie potrzebowała pilnej odbudowy po zakończeniu wojny. Bez energii elektrycznej pracować nie mogą obiekty infrastrukturalne gwarantujące dostawy wody, paliw czy centra logistyczne. Bez stabilnych dostaw energii niemożliwe będzie też prowadzenie prac budowlanych na masową skalę – mówi Jerzy Topolski, Wiceprezes Grupy TAURON.

Pomoc w Polsce

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Grupa TAURON prowadzi szeroko zakrojone działania wspierające uchodźców wojennych. Energetyczny lider przygotował między innymi specjalne kanały obsługowe w języku ukraińskim. Jest to dedykowana, uproszczona strona internetowa, pozwalająca na załatwienie najczęstszych spraw. Znajdują się tam najważniejsze informacje dot. np. zawarcia umowy na dostawę energii dla obywateli Ukrainy oraz dla wspierających ich organizacji pozarządowych. Obywatele Ukrainy mogą też porozmawiać z konsultantami TAURONU w swoim ojczystym języku.

W działania pomocowe zaangażowała się także Fundacja TAURON, uruchomiając zbiórkę pieniężną. Zebrane środki przekazywane są organizacjom udzielającym wsparcia w Ukrainie. Pomoc finansowa dla Ukrainy wyniosła już ok. 1 mln zł.

Natomiast w TAURON Arenie Kraków w pierwszej połowie marca uruchomiona została Dziecięca Przystań, w której organizowane są zajęcia sportowe, animacje, zabawy dla najmłodszych. Na miejscu ukraińskie dzieci oraz ich opiekunowie mogą liczyć na wsparcie psychologów i pedagogów. We wszystkich spółkach Grupy prowadzone są zbiórki darów na rzecz dzieci uczestniczących w zajęciach organizowanych w TAURON Arenie, zaś sami pracownicy Grupy organizowali pomoc w wielu lokalizacjach i różnej formie.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama