Paliwa dla energetyki

Premier Mateusz Morawiecki: od dzisiaj przestaliśmy w jakikolwiek sposób od Rosji zależeć

Federacja Rosyjska, naruszając kontrakt jamalski, wstrzymała dostawy gazu do Polski. Nasz kraj, dzięki przezorności rządu i wytrwałej realizacji projektów inwestycyjnych, jest niezależna od rosyjskiego gazu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd zrobi wszystko, żeby Polacy nie odczuli skutków tego w swoich budżetach bardziej niż do tej pory.

– Działanie Rosji pokazuje, jak skutecznie działamy na rzecz suwerennej Ukrainy – podkreślił Premier Mateusz Morawiecki. – To pokazuje także, jak skutecznie potrafiliśmy zadziałać, aby obronić się przed szantażem gazowym ze strony Rosji.

Poszukiwanie nowych źródeł gazu

Od 2015 r. rząd poszukiwał nowych źródeł gazu. Udało nam się znacząco powiększyć produkcję krajową. Konsekwentnie powstawały nowe interkonektory: z Czechami i z Niemcami. Niedługo zostanie otwarty nowy z Litwą.

Zwiększyliśmy zdolność tłoczenia przez gazoport w Świnoujściu. W terminie zakończymy budowę Gazociągu Bałtyckiego. Wszystkie te działania umożliwiły uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. 

– Pamiętamy już wcześniej pomruki tego szantażu, które miały miejsce w poprzednich latach – zwrócił uwagę szef polskiego rządu. – Dzisiaj Polska, jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej, z tych który polegać musiał na gazie rosyjskim, pokazuje swoją suwerenność.

Wsparcie dla gospodarstw domowych

Rząd podjął decyzję, aby do 2027 r. ceny gazu były regulowane. Dotyczy to:

  • gospodarstw domowych,
  • szpitali,
  • szkół,
  • samorządów.

Dzięki skutecznym działaniom zapobiegawczym, nie grozi nam gwałtowny wystrzał cen gazu.

W ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej przyjęto także inne, korzystne rozwiązania. M. in. są to:

  • zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze – od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.;
  • obniżenie stawki VAT na gaz ziemny – od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. z 8% do 0%;
  • obniżenie stawki VAT na energię elektryczną – od 1 stycznia do 31 lipca 2022 r. z 23% na 5%.

Więcej o Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej przeczytasz tutaj: https://www.gov.pl/web/premier/rzadowa-tarcza-antyinflacyjna

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Działy

Reklama