Ciepłownictwo

Gorzowska elektrociepłownia podsumowała sezon zimowy

Choć w Gorzowie Wielkopolskim temperatura ostatniej zimy spadała poniżej – 10°C, to cały sezon zimowy był cieplejszy od poprzedniego. Odnotowaliśmy także wysoką amplitudę w ciągu doby – aż 17,4°C.

W trakcie tegorocznego sezonu grzewczego najzimniejszym dniem był 26 grudnia. Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia o godz. 8:00 na termometrze odnotowaliśmy -13,2°C. Tak zimnego poranka nie było w Gorzowie Wielkopolskim od ponad dwóch lat. To był także najchłodniejszy dzień w ujęciu całodobowym: -9,7°C. Aby w pełni zabezpieczyć potrzeby mieszkańców w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową, jednostki wytwórcze elektrociepłowni pracowały w tym dniu z mocą 124,2 MWt.

Co istotne, gorzowska elektrociepłownia jest gotowa na znacznie mroźniejsze dni sezonu zimowego. Moc cieplna jednostek wytwórczych, w najchłodniejszym dniu minionej zimy, była wykorzystana jedynie w 48,1 %.

Z kolei najcieplej było 23 marca. O godz. 15:00 mogliśmy poczuć prawdziwie wiosenną aurę. Pomiary wskazały 18,2°C. Tego samego dnia odnotowaliśmy największą amplitudę temperatury powietrza – aż 17,4°C. Nad ranem termometry wskazywały zaledwie 0,8°C. Tak znaczące zmiany pogodowe w ciągu doby są charakterystyczne dla naszego regionu. Dlatego, aby zapewnić termiczny komfort mieszkańcom, nie należy kończyć sezonu grzewczego już po pierwszych cieplejszych dniach wiosny.

Koniec sezonu zimowego nie oznacza, że czeka nas mniej pracy w okresie letnim. Już niedługo rozpoczynamy kolejne modernizacje, przeglądy jednostek wytwórczych oraz inwestycje, aby mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego mieli zabezpieczone dostawy ciepła na kolejną zimę -powiedział Wojciech Dobrak, Dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia w Gorzowie Wielkopolskim.

Wartym podkreślenia jest także fakt, że elektrociepłownia wytwarza ciepło przez cały rok – na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz dla odbiorców przemysłowych ciepła w postaci pary. Sezon grzewczy jest zatem umowny, jego rozpoczęcie warunkowane jest tylko zapotrzebowaniem mieszkańców na ciepło. Właściciele lub zarządcy budynków, czyli spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą włączyć ogrzewanie w każdej chwili. Ciepłownicy są na to przygotowani.

 

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Działy

Reklama