Elektroenergetyka

EKG – spotkanie Prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, Komisarz ds. Energii UE

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenergetyce, ale dotyczą również ciepłownictwa.    

– Dekarbonizacja ciepłownictwa to istotny element polskiej ścieżki transformacji – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podczas bilateralnego spotkania z Kadri Simson, Komisarz UE do spraw Energii. – Jako liderowi ciepłownictwa w Polsce zależy nam, aby postulaty dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55 były słyszalne w Unii Europejskiej.

W czasie rozmowy z Komisarz Kadri Simson wybrzmiały postulaty PGE dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55. Wśród propozycji reform znalazły się zmiana przedstawionej przez Komisję Europejską definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie elektryfikacji ciepłownictwa do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych.

Unijna reforma regulacji dotyczących ciepłownictwa wpłynie na blisko 6 mln gospodarstw domowych w Polsce, z łącznej liczby ok. 14 mln, które korzystają z ciepła systemowego, co stanowi jednocześnie 10% wszystkich użytkowników ciepła sieciowego w Unii Europejskiej. Sama tylko PGE, która jest liderem produkcji ciepła w procesie kogeneracji w Polsce, dostarcza ciepło do ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Działy

Reklama