Ciepłownictwo

Bydgoska elektrociepłownia podsumowała kalendarzową zimę

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy podsumowała kalendarzową zimę 2021/2022. Tegoroczny okres ciepłowniczy charakteryzował się wyjątkowo zmiennym grudniem. 27 grudnia 2021 roku odnotowano najniższą temperaturą zewnętrzną wynoszącą -13,2°C, natomiast kilka dni później słupki termometrów pokazały aż 12,3°C. Elektrociepłownia w Bydgoszczy, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, każdego roku dokłada wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom nieprzerwane dostawy ciepła.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy to główny producent ciepła dla miasta. Zapewnia ponad 80% ciepła na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej, a dodatkowo wytwarza w kogeneracji energię elektryczną. Zapotrzebowanie na ciepło w systemie ciepłowniczym zależy przede wszystkim od pogody. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie prognoz z wyprzedzeniem w perspektywie kolejnych dni i tworzenie harmonogramów pracy jednostek wytwórczych i ich bieżąca aktualizacja. Te plany są podstawą do optymalizacji produkcji tak, aby mając do dyspozycji określone urządzenia wytworzyć potrzebną ilość ciepła, a tym samym zapewnić mieszkańcom stałe i niezakłócone dostawy ciepła.

Sezon grzewczy 2021/2022 rozpoczął się w drugiej połowie września 2021 r. Tegoroczna zima była mroźna, a także intensywna w zakresie działalności elektrociepłowni. Najniższa temperaturę zanotowano 27 grudnia ub. r., która wynosiła -13,2°C. Najwyższą natomiast, wynoszącą 17.8°C – 22 marca 2022 r. Wykorzystanie mocy w dobie z najniższą temperaturą wynosiło 345 MWt. Stanowi to 83% mocy zamówionej przez odbiorców.

Nasz Oddział pracuje nieprzerwanie 365 dni w roku, 24 godz. na dobę. Dzięki temu zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne i komfort cieplny mieszkańcom Bydgoszczy w każdych warunkach atmosferycznych. Myśląc o przyszłości inwestujemy w nowe jednostki wytwórcze zasilane paliwem gazowym. Aktualnie jesteśmy w trakcie budowy nowej kotłowni gazowej na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I, zlokalizowanej na bydgoskich Jachcicach. W perspektywie kolejnych lat zaplanowana została również budowa nowej jednostki wytwórczej, kogeneracyjnej zasilanej paliwem gazowym w miejsce dwóch istniejących kotłów węglowych OP-230 na terenie drugiej naszej lokalizacji, tj. Elektrociepłowni Bydgoszcz II przy ulicy Energetycznej w Bydgoszczy – powiedział Sebastian Wasilewski, Dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy.

W mijającym sezonie grzewczym najwyższą temperaturę wody sieciowej na zasilaniu w Elektrociepłowni Bydgoszcz II odnotowano 27 grudnia 2021 r. Wynosiła ona 107°C. Ma to bezpośredni wpływ na najwyższą dobową produkcję ciepła, która w ww. jednostce wytwórczej na dzień 27 grudnia 2021 r. wynosiła 25 831 GJ. Bydgoski Oddział PGE Energia Ciepła gotowy jest do pracy w znacznie niższych temperaturach niż odnotowane w ostatnim okresie. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla bydgoszczan, realizując produkcję ciepła i energii elektrycznej zgodnie z założonym planem.

Poniżej kilka ciekawych danych związanych z tegoroczną zimą, w porównaniu do zimy 2020/2021.

 

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Działy

Reklama