Elektroenergetyka » O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER

O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER

8 kw. 2022 Możliwość komentowania O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER została wyłączona Share 'O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER' on Facebook Share 'O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER' on Email Share 'O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER' on Print Friendly

– Transformacja polskiej energetyki wpisuje się w globalne trendy. To niezbędny proces, który dotyczy wszystkich aspektów gospodarki. Jest ogromnym wyzwaniem, ale również i ogromną szansą na rozwój i zdobycie przewag konkurencyjnych – powiedział Wiceminister Ireneusz Zyska podczas 35. Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 5. OZE POWER.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, otwierając konferencję, podkreślił, że obecny kryzys energetyczny, wywołany agresją Rosji na niepodległą Ukrainę, to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej.

– Dzięki specjalnej ustawie od końca maja Polska nie będzie importować rosyjskiego węgla. Odejście od importu węglowodorów z Rosji to nie tylko gest solidarności z Ukrainą, ale również sygnał do strony rosyjskiej i państw UE, że poważnie traktujemy sytuację. Polska jest gotowa, aby uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych od 2023 r. – powiedział.

– Musimy być odporni na szantaże energetyczne Rosji – dodał.

Pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Zyska uczestniczył również w panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski a neutralność klimatyczna”, podczas którego poruszone zostały tematy takie jak Fit for 55 – szanse i zagrożenia w drodze do neutralności klimatycznej, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz możliwości zabezpieczenia bezpieczeństwa nowych źródeł energii.

W panelu „Od projektu do realizacji – budowa inteligentnych systemów pomiarowych – nowy etap transformacji sektora energetycznego w Polsce” wziął udział wiceminister klimatu i środowiska  Piotr Dziadzio. Wiceminister nawiązał do niedawnego startu projektu „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej”.

– Rola inteligentnych sieci i inteligentnego opomiarowania dla integrowania w polskim systemie odnawialnych źródeł energii czy zwiększenia elastyczności systemu jest nie do przecenienia. To doskonałe narzędzie służące do zwiększenia efektywności energetycznej i aktywizacji odbiorców – zaznaczył.

– Z tego względu inteligentne sieci stanowią jeden z czynników, który wesprze transformację polskiej energetyki i przyczyni się do zwiększania jej niezależności od czynników zewnętrznych, co jest szczególnie istotne w obecnych uwarunkowaniach. Co więcej, będzie mieć wpływ na niwelowanie nadmiernych wzrostów cen energii – wyjaśnił Wiceminister Piotr Dziadzio.

Podczas wieczornej gali wręczono nagrody laureatom konkursu „Liderzy Świata Energii”. Celem konkursu jest popularyzacja osób, które swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym przyczyniają się do rozwoju rynku energii w Polsce. W tym roku w kategorii „Producent Roku”, dla wszystkich polskich prosumentów, nagrodą wyróżniono minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. W jej imieniu nagrodę odebrał Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

– W imieniu minister klimatu i środowiska, ale przede wszystkim prosumentów, serdecznie dziękuję za tę nagrodę. Jest to docenienie setek tysięcy Polaków, którzy postanowili podjąć działanie i zainwestowali w instalacje PV, które umożliwiają dostęp do taniej i czystej energii – powiedział wiceminister Zyska podczas uroczystej gali.

– Musimy działać, nie tylko obserwować światowy trend odejścia od energetyki scentralizowanej w stronę energetyki rozproszonej, prosumenckiej, czyli od dużych bloków energetycznych do małych jednostek wytwórczych należących do społeczności lokalnych lub indywidulanych obywateli. Chcemy wykorzystać szanse, jakie pojawiają się wraz z dynamicznie rozwijającymi się nowymi technologiami wytwarzania – dodał.

Podczas rozdania nagród „Liderów Świata Energii” wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, otrzymał również nagrodę Człowieka Roku za osobisty wkład w rozwój sektora OZE w Polsce.
___________________

Przez dwa dni trwania wydarzenia, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza także do odwiedzenia stoiska „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”, gdzie można porozmawiać z ekspertami resortu o inteligentnych sieciach energetycznych i licznikach zdalnego odczytu oraz zapoznać się z założeniami kampanii informacyjno- edukacyjnej, kierowanej do obywateli, branży i mediów.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 8 kw. 2022 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć