Elektroenergetyka

Minister Anna Moskwa na spotkaniu z Ministrem Energii Litwy

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wraz z Wiceministrem Aktywów Państwowych Maciejem Małeckim, 5 kwietnia 2022 r. w Wilnie, uczestniczyli w spotkaniu z Ministrem Energetyki Republiki Litewskiej Dainiusem Kreivysem.

Podczas spotkania omówiono szersze możliwości współpracy energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego w kontekście ataku Rosji na Ukrainę.

Polska i Litwa potępiają wojnę w Rosji i w obliczu zagrożeń geopolitycznych dokładają starań, rozumiejąc potrzebę konieczności podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych kroków, aby wzmocnić niezależność energetyczną naszych krajów i regionu. Przykładem takiej współpracy i budowania niezależności energetycznej od dostaw rosyjskich surowców jest połączenie gazowe Polska-Litwa (GIPL), które rozpocznie działalność w maju br.

Zdaniem ministra Dainiusa Kreivysa surowce energetyczne nie powinny być ani bronią, ani narzędziem szantażu w stosunkach międzynarodowych.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa z zadowoleniem odniosła się do decyzji Litwy o zaprzestaniu importu gazu z Rosji. W tym kontekście przedstawiła informację nt. podjętej przez Rząd RP decyzji o zaprzestaniu dostaw surowców energetycznych z Rosji w najszybszym możliwym terminie, w tym nałożenia sankcji na import węgla z Rosji.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama