News » PGE ogłosiła przetarg na budowę sieci radiowej LTE450

PGE ogłosiła przetarg na budowę sieci radiowej LTE450

28 mar 2022 Możliwość komentowania PGE ogłosiła przetarg na budowę sieci radiowej LTE450 została wyłączona Share 'PGE ogłosiła przetarg na budowę sieci radiowej LTE450' on Facebook Share 'PGE ogłosiła przetarg na budowę sieci radiowej LTE450' on Email Share 'PGE ogłosiła przetarg na budowę sieci radiowej LTE450' on Print Friendly
PGE rozpoczyna przetarg na zakup i wdrożenie komponentów sieci radiowej LTE pracujących w paśmie 450 MHz przeznaczonym dla sektora energetycznego. Przedmiot zamówienia zostanie wykonany do stycznia 2025 r., a gwarancja i utrzymanie sieci będą świadczone przez wykonawcę do sierpnia 2033 r. 

– Ogłaszany dzisiaj przetarg na komponenty sieci radiowej RAN to już drugie postępowanie zakupowe realizowane w ramach prac nad budową sieci łączności LTE450. Konsekwentnie realizujemy projekt, którego harmonogram prac przewiduje uruchomienie podstawowych usług łączności w sieci LTE450 do 2025 r. – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Do budowy nowoczesnych rozwiązań energetycznych, niezbędnych dla realizacji założeń Strategii Grupy PGE, potrzebna jest bezpieczna i niezawodna szerokopasmowa łączność bezprzewodowa, dlatego Program LTE jest jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych Grupy PGE na najbliższe lata – dodaje Wojciech Dąbrowski.

W projekcie budowy sieci łączności LTE450 do tej pory przeprowadzono dwie edycje pilotaży, opracowano model biznesowo-techniczny oraz złożono wniosek inwestycyjny i uzyskano niezbędne zgody korporacyjne na wdrożenie produkcyjne. Równocześnie PGE prowadzi konsultacje rynkowe zgodne z Prawem Zamówień Publicznych, w wyniku których planowane jest przeprowadzenie w 2022 r. kolejnych przetargów na elementy sieci LTE450, m.in. w zakresie systemów podtrzymania zasilania dla stacji bazowych LTE, urządzeń teletransmisyjnych, czy pozyskania infrastruktury uzupełniającej siatkę obiektów własnych PGE.

Plan działania w Programie LTE450 zakłada wdrożenie i uruchomienie do 2025 r. podstawowych usług łączności w sieci LTE450 oraz dalszą rozbudowę zasięgu, a także rozwój nowych usług przeznaczonych dla energetyki. Zakres wdrożenia przewiduje również realizację prac poza Grupą PGE, w szczególności dla innych podmiotów z sektora energetyki.

Zamówienie obejmuje dostarczenie i wdrożenie stacji bazowych LTE450 w środowisku testowym oraz produkcyjnym w lokalizacjach położonych
na obszarze działalności PGE Dystrybucja, a także świadczenie gwarancji i wsparcia technicznego dla sprzętu i oprogramowania. Zadanie określone w zamówieniu ma być wykonane do stycznia 2025 r., a gwarancja i utrzymanie wdrożonych środowisk mają być świadczone przez wykonawcę do sierpnia 2033 r., zgodnie z obecnym terminem obowiązywania rezerwacji częstotliwości 450 MHz.

Szczegóły postępowania, w tym bezpłatny, pełny i bezpośredni dostęp do dokumentów znajdują się w systemie zakupowym Grupy PGE: www.swpp2.gkpge.pl. Informacje o przetargu zostały przekazane także do opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. Przetarg zgodny z Prawem Zamówień Publicznych odbywa się w trybie negocjacji sektorowych. Przetarg na budowę sieci RAN prowadzi spółka PGE Systemy, a Zamawiającym jest PGE Dystrybucja.

Nowoczesna łączność LTE450 wpłynie na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej, zwiększy jej bezpieczeństwo oraz skróci czas lokalizowania i usuwania awarii występujących w sieci średniego i niskiego napięcia, a w związku z tym, w znaczącym stopniu przyczyni się do pewniejszych dostaw energii
do odbiorców. Budowana sieć łączności LTE450 jest integralną częścią realizowanego w PGE Dystrybucja projektu Liczników Zdalnego Odczytu,
w ramach którego do 2030 r. u wszystkich odbiorców spółki zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych. Odbiorcy zyskają możliwość bieżącego dostępu do informacji na temat zużycia energii i obliczonych według niego opłat. Niezawodna i bezpieczna sieć łączności jest również niezbędna do budowania nowoczesnej energetyki, wymagającej m. in. integracji odnawialnych źródeł energii, bilansowania, czy rozwoju klastrów energii.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Wpis został opublikowany 28 mar 2022 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć