W Braniewie działa już stacja łącząca oświetlenie uliczne z usługą ładowania pojazdów elektrycznych. To technologiczna nowość na polskim rynku. Stację uruchomiła Energa Oświetlenie, spółka Energi z Grupy ORLEN.
Zanim budowa i przekazanie stacji do użytku stało się możliwe, przeprowadzone zostały dwa pilotażowe projekty w Gdyni – jeden w Porcie Gdynia i drugi na terenie jednego z gdyńskich osiedli. Pozwoliły one pozytywnie zweryfikować realizację inwestycji tego typu w kontekście potrzeb klienta biznesowego i samorządowego. Następnie podpisano pierwsze umowy z gminami. Do końca 2021 r. zakontraktowano 10 stacji w takich miejscowościach jak: Puck, Pelplin, Hel, Miastko i właśnie Braniewo. Obecnie trwa realizacja kilkunastu kolejnych projektów.
Krótszy czas realizacji
Montowanie stacji na istniejących słupach oświetleniowych pozwala uniknąć oczekiwania na decyzje, zezwolenia czy zgody administracyjne i budowlane. Warto dodać, że powstanie stacji ładowania nie wiąże się z koniecznością zapewnienia dodatkowego zasilania słupa. Łączny czas potrzebny na jej wykonanie i oddanie do użytku wynosi od 2,5 do 4 miesięcy, podczas gdy wybudowanie stacji wolnostojącej może trwać to nawet do 14 miesięcy.
Stacja ładowania zintegrowana z oświetleniem jest stacją wolnego ładowania (o mocy od 7 do 22kW), adresowaną do klientów z sektora samorządowego oraz klientów biznesowych. Gęsta sieć infrastruktury oświetleniowej pozwala stworzyć adekwatną do potrzeb lokalnego samorządu lub biznesu sieć.
Ekologia i oszczędność
Domeną działania Energi Oświetlenia jest modernizacja oświetlenia, polegająca na wymianie opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Pozwala to zredukować zużycie energii elektrycznej nawet o 60 proc. „Zaoszczędzona” w ten sposób moc może być wykorzystana właśnie na potrzeby zasilania stacji ładowania. To dobry przykład kompleksowego podejścia do zmian w dziedzinie energii.
Warto także zaznaczyć, że budowa stacji ładowania to skuteczna forma promocji danego miasta. Wraz z oddaniem urządzenia do użytku dana miejscowość pojawia się na mapie lokalizacji dostępnych dla użytkowników pojazdów elektrycznych w aplikacji dla kierowców, do pobrania na telefon. Jest także formą promocji rozwiązań ekologicznych w postaci cichego, bezemisyjnego transportu.
Stacje ładowania montowane przez Energę Oświetlenie funkcjonują w przejrzystym systemie rozliczeń ORLEN Charge. Mogą także być realizowane przez system rozliczeń indywidualnych (karty RFID). Rozwiązanie z powodzeniem realizowane przez Energę Oświetlenie komponuje się z ofertą innych spółek w Grupie ORLEN.
Źródło: ENERGA SA