Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Minister Anna Moskwa o przedłużeniu taryfowania gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych

– Od stycznia 2023 r. w Polsce nie będzie rosyjskiego gazu – powiedziała Minister Anna Moskwa podczas konferencji, która odbyła się 18 marca 2022 r, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Klimatu i Środowiska. Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska poinformowała również o przedłużaniu taryfowania gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych.

W trakcie wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Henryka Kowalczyka i minister Anny Moskwy przedstawiono pierwszy etap tzw. „tarczy antyputinowskiej”.

Ważnym jej elementem będzie uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji oraz ochrona odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego przed manipulacjami Gazpromu. Dlatego jako jeden z pierwszych Rządów w Europie, Polska przyjęła kompleksowy mechanizm zamrażający ceny tego surowca. Ochroną objętych zostało ponad 7,1 mln odbiorców gazu.

– W obliczu imperialnej polityki Rosji, do czasu pełnego rozwinięcia rynku gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zdecydowaliśmy o przedłużeniu ochrony taryfowej Prezesa URE na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do 2027 r. – powiedziała Minister Anna Moskwa.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama