Ciepłownictwo

Fortum i Microsoft ogłosiły największy na świecie projekt współpracy w zakresie zrównoważonego wykorzystania ciepła odpadowego

Fortum i Microsoft ogłosiły dziś projekt współpracy, zgodnie z którym Fortum będzie wykorzystywać nadmiar ciepła generowanego przez centra przetwarzania danych. W regionie metropolitarnym Helsinek Microsoft stworzy strefę ośrodków przewarzania danych, które będą wykorzystywać w 100% bezemisyjną energię elektryczną. Fortum będzie przesyłało czyste ciepło pozyskane w procesie chłodzenia serwerów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw podłączonych do sieci ciepłowniczej. Będzie to największy na świecie projekt w zakresie recyklingu ciepła odpadowego z centrów danych.

Lokalizacja została wybrana specjalnie z myślą o wykorzystaniu ciepła odpadowego w systemie ciepłowniczym Fortum będącym drugim co do wielkości w Finlandii. System składa się z około 900 km sieci dostarczających ciepło do ponad 250 000 użytkowników, głównie w mieście Espoo.

– Wspólne opracowywanie rozwiązań dla globalnego wyzwania klimatycznego jest strategicznym priorytetem Fortum i z dumą wyruszamy w tę wyjątkową podróż razem z Microsoft. Czasami najbardziej zrównoważone rozwiązania to te najprostsze: wykorzystując ciepło odpadowe z centrów danych, możemy zapewnić czyste ciepło dla domów, firm i budynków użyteczności publicznej w sieci ciepłowniczej Espoo i sąsiednich gmin oraz zmniejszyć roczne emisje CO2 o około 400 000 ton. To znaczący krok w kierunku czystszego świata, możliwy dzięki naszemu wspólnemu dążeniu do łagodzenia zmian klimatycznych – mówi Markus Rauramo, Prezes i Dyrektor Generalny Fortum.

Więcej informacji o projekcie w języku angielskim: https://www.fortum.com/media/2022/03/fortum-and-microsoft-announce-worlds-largest-collaboration-heat-homes-services-and-businesses-sustainable-waste-heat-new-data-centre-region

Źródło: Fortum

Działy

Reklama