Ochrona środowiska

Już w marcu rusza kolejna odsłona Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej

Już w marcu rusza kolejna odsłona Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej www.peee.gov.pl narzędzia NFOŚiGW dla tych, którzy myślą o wymianie kopciucha, ociepleniu domu i skorzystaniu z programu „Czyste Powietrze”. 

W marcu br. zostanie uruchomiona kolejna funkcjonalność Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE) – tym razem z narzędzia zaczną korzystać potencjalni beneficjenci m.in. programu „Czyste Powietrze”. Dotychczas dostępna była funkcjonalność rejestracji i zakładania konta dla ekspertów. Obecne usprawnienia umożliwią przyszłym beneficjentom programu (pilotażowo z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego) kontakt z wiarygodnym ekspertem, który doradzi jakie najbardziej opłacalne działania podjąć by przeprowadzić termomodernizację domu i wymienić przestarzałe źródło ciepła.

Platforma EEE jest narzędziem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ułatwiającym nawiązanie kontaktu między osobami rozważającymi częściową bądź kompleksową termomodernizację domu (włącznie z wymianą „kopciucha”), a ekspertami w dziedzinie efektywności energetycznej budynków. Eksperci mogą pomóc w podjęciu racjonalnej decyzji opartej na technicznych i ekonomicznych przesłankach, doradzić w jaki sposób zmniejszyć zużycie energii w domu i uzyskać oszczędności w opłatach. 

Do Platformy pod adresem www.peee.gov.pl ma dostęp każdy – wystarczy wejść na stronę, wyszukać stosownego eksperta i po zalogowaniu umówić się na  spotkanie w celu omówienia potrzeb i zakresu modernizacji. Użytkownicy będą mieli do wyboru dwa rodzaje usługi: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Warto przypomnieć, że katalog kosztów kwalifikowanych w programie „Czyste Powietrze” uwzględnia we wniosku o dofinansowanie możliwość refundacji audytu energetycznego (do 1 tys. zł).

Pilotażowe wdrożenie Platformy EEE rozpoczęło się w grudniu 2021 r. uruchomieniem funkcjonalności dla ekspertów efektywności energetycznej umożliwiającej rejestrację na platformie i założenie sprofilowanego konta. Kilkudziesięciu ekspertów przeszło już pozytywnie proces weryfikacji zgłoszeń. Nabór ekspertów ma charakter ciągły – można dołączyć w każdej chwili. Wymagania stawiane ekspertom chcącym dołączyć do grona profesjonalistów, opisane są szczegółowo na platformie pod adresem www.peee.gov.pl. 

Po przetestowaniu jak Platforma sprawdza się w praktyce, zebraniu pierwszych doświadczeń i opinii od jej użytkowników, NFOŚiGW planuje rozbudowę PEEE oraz rozszerzenie jej zasięgu na cały kraj w drugiej połowie 2022 r.

Powstanie platformy jest efektem projektu wsparcia technicznego finansowanego przez Unię Europejską i realizowanego we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej @EU_reforms. 

Szczegóły dotyczące Platformy można znaleźć pod adresem: www.peee.gov.pl

Informacje na temat programu „Czyste Powietrze” są dostępne tutaj.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Działy

Reklama