Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska monitoruje sytuację na rynkach energii

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i możliwymi konsekwencjami dla stabilności dostaw surowców energetycznych Ministerstwo Klimatu i Środowiska z uwagą monitoruje sytuację na rynkach energii, w szczególności rynku ropy naftowej i paliw.

Polska, będąc członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), pozostaje w stałym kontakcie z innymi krajami członkowskimi organizacji, w tym z USA, a także z Komisją Europejską i w razie potrzeby będzie podejmować odpowiednie skoordynowane działania międzynarodowe. Wspólnie z MAE analizowane są różne możliwe scenariusze rozwoju sytuacji (oświadczenie prasowe MAE).

Obecnie nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy, a sytuacja jest stabilna. Ponadto, Polska posiada 98 dniowe zapasy ropy naftowej i paliw, które stanowią sprawdzony i niezawodny mechanizm zabezpieczenia dostaw surowców w sytuacji kryzysowej, a Minister Klimatu i Środowiska posiada wszelkie instrumenty do tego, aby w szybki i adekwatny do sytuacji sposób reagować na zakłócenia w funkcjonowaniu rynku paliwowego w Polsce.

Jednocześnie kontynuujemy nasze działania na forum UE, mające na celu łagodzenie skutków wysokich cen energii i paliw tak, aby bieżąca sytuacja nie miała dalszego negatywnego wpływu na naszych obywateli.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama