Paliwa dla energetyki

Atom w Polsce staje się faktem

– To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Już za 7 lat w Polsce powinien zacząć działać pierwszy mały reaktor atomowy – mówi Wicepremier Jacek Sasin. Podczas jego wizyty w USA podpisana została umowa na budowę w Polsce małych reaktorów nuklearnych w technologii SMR.

Umowa podpisana została między KGHM Polska Miedź a amerykańską firmą NuScale Power. Firma ta to światowy lider wśród producentów reaktorów jądrowych w technologii SMR.

 To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie – podkreśla Wicepremier Jacek Sasin.

Transakcja zakłada opracowanie i wybudowanie sześciu modułowych reaktorów nuklearnych w technologii SMR, z opcją rozbudowy do 12. Ich moc zainstalowana to około 1 GW. Jako jeden z największych w kraju konsumentów energii, KGHM buduje je przede wszystkim na własne potrzeby, ale z opcją wykorzystania komercyjnego. Takie rozwiązanie w przyszłości zapewnieni spółce stabilne źródło czystej energii oraz wesprze zieloną transformację Polski.

 Nie waham się powiedzieć, że podpisanie umowy to moment historyczny dla polskiej gospodarki i polskiej przyszłości. To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Jesteśmy w procesie transformacji naszej elektroenergetyki, która w 70% jest dziś uzależniona od węgla a rozwój energetyki jądrowej będzie tu mieć kluczowe znaczenie – mówi Jacek Sasin.

Minister Aktywów Państwowych podkreśla, że budowa „małych” reaktorów atomowych to uzupełnienie planów dotyczących inwestycji w tzw. „duży” atom, który ma rozpocząć prace w połowie lat 30, a o którym mowa w kontekście zasadniczej zmiany struktury polskiej energetyki.

– To ważny krok na drodze do zasadniczej zmiany miksu energetycznego Polski – dodaje.

Technologia SMR jest nowością, ale wiadomo, że w najbliższym czasie będzie się dynamicznie rozwijać.

– Można stwierdzić, że jesteśmy świadkami przełomu. Dzięki umowie, którą podpisał KGHM zyskujemy też pewne przewagi konkurencyjne, co ma ogromne znaczenie dla gospodarki – dodaje Wicepremier. Jacek Sasin podkreśla, że nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście ostatnich działań Gazpromu na rynku gazu.

KGHM do 2030 r. chce ograniczyć emisje CO2 o 30% względem 2020 r. a w 2050 chce być firmą neutralną klimatycznie.

–  Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 r. to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej – uzasadniał Prezes KGHM Marcin Chludziński.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama