Elektroenergetyka

Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów V4, Austrii i Niemiec

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa 8 lutego 2022 r. wzięła udział w spotkaniu ministrów V4, Austrii i Niemiec, odpowiedzialnych za energetykę. Odbyło się ono w Budapeszcie, w ramach trwającej węgierskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Na spotkanie złożyły się dwa panele, których tematami były wymiana opinii i doświadczeń dotyczących budowy europejskiego ekosystemu gospodarki wodorowej oraz kwestie związane z europejską siecią elektroenergetyczną.

– Stworzenie europejskiego ekosystemu gospodarki wodorowej  jest dziś tylko kwestią czasu. Obecnie najważniejszy jest rozwój odnawialnych źródeł energii, które wspierają rozwój gospodarki wodorowej. Ekosystem powinien opierać się na europejskich technologiach. Dzięki temu zapewnimy kontynentowi nie tylko neutralność klimatyczną, ale również utrzymamy konkurencyjność gospodarki europejskiej i jej strategiczną suwerenność oraz bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała Minister Anna Moskwa podczas panelu poświęconego wodorowi.

– Naszym priorytetem z jednej strony jest transformacja energetyczna, z drugiej zaś zapewnienie bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. Dekarbonizując  gospodarki, musimy pamiętać o zapewnieniu obywatelom stabilnych źródeł energii – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska w drugiej części spotkania.

Na zakończenie odbyło się uroczyste podpisanie wspólnego stanowiska na temat transformacji energetycznej, bezpieczeństwa, wzmocnienia europejskiej sieci elektroenergetycznej i stworzenia europejskiego ekosystemu gospodarki wodorowej.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama