Elektroenergetyka

Rozwiązanie kontraktu mocowego elektrowni węglowej w Ostrołęce

Umowa mocowa dla projektu węglowego elektrowni w Ostrołęce została rozwiązana z jednoczesnym umorzeniem kar umownych, gdyby stały się one należne (na dzień zakończenia kontraktu żadne nie zostały jednak naliczone), dzięki spełnieniu przewidzianych ustawowo warunków. Jednocześnie zwolnione zostało zabezpieczenie finansowe w wysokości 36,6 mln zł wniesione przez spółkę celową, która realizowała projekt węglowy.

Zgodnie z ustawą o rynku mocy z 8 grudnia 2017 r. korzystne rozwiązanie umowy mocowej dla projektu węglowego było możliwe dzięki wskazaniu dwóch zastępczych kontraktów mocowych – to CCGT Ostrołęka i CCGT Grudziądz. Umowy zawarte zostały po ubiegłorocznej aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2026, kiedy to oba bloki gazowo-parowe zakontraktowały łącznie 1214 MW.

Rozwiązana właśnie 15-letnia umowa mocowa dla projektu węglowego w Ostrołęce na łączną moc 852,6 MW została zawarta po wygranej w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2023, przeprowadzonej w 2018 r. Projekt węglowy bloku energetycznego w Ostrołęce został poddany konwersji technologicznej po decyzji sponsorów z 2 czerwca 2020 r. Zgodnie z nią inwestycja jest kontynuowana, ale już jako projekt bloku gazowo-parowego o mocy ok. 750 MW.

Rozwój energetyki gazowej jest jednym z priorytetów Grupy Energa. Jednostki zasilane gazem ziemnym pozwolą na bezpieczne bilansowanie krajowego systemu elektroenergetycznego do momentu, w którym Polska osiągnie docelowy miks energetyczny złożony ze źródeł odnawialnych i jądrowych. Energa realizuje w ten sposób strategię energetyczną Grupy ORLEN, której jest częścią.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama