Ciepłownictwo

TAURON rozwija ciepło sieciowe. W planach przyłączenie nawet 25 tys. mieszkań

W ciągu dwóch lat TAURON chce powiększyć swoją sieć ciepłowniczą i zwiększyć moc o 110 MW. Przyłączenia w ramach likwidacji indywidualnych pieców węglowych stanowią już teraz około 20% zaplanowanych przyłączeń, pozostałe to nowe inwestycje, głównie mieszkaniowe.

Przyłączenia kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej TAURON w 2021 r. stanowią 43 MW mocy cieplnej. Wśród przyłączonych w 2021 r. budynków są na przykład: nowy kompleks biurowy przy zbiegu ulic Dąbrówki i Mickiewicza w Katowicach, nowe budynki mieszkaniowe przy ulicy Raciborskiej oraz kompleks budynków mieszkaniowych przy ul. Johna Baildona w Katowicach.

Firma podpisała już umowy na przyłączenie do sieci następnych obiektów w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W najbliższych latach około 25 tys. nowych mieszkań zyska ogrzewanie właśnie z sieci ciepłowniczej.

 W przypadku nowych budynków powstających w aglomeracji, ciepło sieciowe jako źródło ogrzewania jest tak zwanym pierwszym wyborem. To bardzo pozytywny trend, ponieważ ciepło sieciowe jest nowoczesnym sposobem ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny mieszkańcom miast. Dlatego z dużą otwartością podchodzimy do deweloperów oraz inwestorów budujących nowe lokale – Sławomir Gibała, p.o. Prezesa Spółki TAURON Ciepło.

W ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji na lata 2022-2023, zakontraktowano już wymianę ogrzewania na ciepło sieciowe w 233 budynkach w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

– Niekwestionowanymi liderami są tutaj trzy miasta: Katowice, Świętochłowice i Czeladź, gdzie liczba zaplanowanych do przyłączenia budynków stanowi 80% łącznej liczby w całej aglomeracji. Sukcesywna rozbudowa sieci ciepłowniczych jest bardzo istotna z punktu widzenia ograniczenia niskiej emisji w miastach. Dlatego tak ważna jest bardzo dobra współpraca z władzami miast w tym zakresie. Cieszymy się, że wraz z rozwojem infrastruktury miast aglomeracji rośnie zainteresowanie podłączeniem do naszej sieci ciepłowniczej – wyjaśnia Gibała.

#Weź nie smoguj #Weź oddychaj

TAURON Ciepło systematycznie rozwija sieć ciepłowniczą w aglomeracji, umożliwiając dostęp do ciepła sieciowego coraz większej liczbie mieszkańców regionu.

Systematyczny rozwój sieci ciepłowniczej, zastępowanie ciepłem sieciowym indywidualnych pieców węglowych, które w okresie zimowym są głównym źródłem smogu, sprawia że mieszkańcy aglomeracji śląsko-dąbrowskiej oddychają czystszym powietrzem.

Każdy kolejny budynek przyłączony do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i czynnych kominów w mieście.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama