News » PGE złożyła wnioski o trzy nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych

PGE złożyła wnioski o trzy nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych

27 sty 2022 Możliwość komentowania PGE złożyła wnioski o trzy nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych została wyłączona Share 'PGE złożyła wnioski o trzy nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych' on Facebook Share 'PGE złożyła wnioski o trzy nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych' on Email Share 'PGE złożyła wnioski o trzy nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych' on Print Friendly
PGE złożyła trzy wnioski do Ministerstwa Infrastruktury o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim w oparciu o trzy uzyskane w 2012 r. pozwolenia lokalizacyjne (decyzja nr MFW/3/12, MFW/4/12, MFW/5/12). W listopadzie 2021 roku PGE złożyła wnioski na dwa pozwolenia lokalizacyjne (obszary 43.E.1 oraz 60.E.3), a 26 stycznia 2022 r. na trzy kolejne, co w sumie oznacza, że obecnie PGE posiada pięć złożonych wniosków.

Złożone w 26 stycznia br. trzy wnioski o wydanie pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp dla nowo uwolnionych obszarów dotyczą obszarów o numeracji 60.E.4, 44.E.1 oraz 14.E.1. Na dwa z tych obszarów tj. 14.E.1 oraz 60.E.4 PGE złożyła wniosek wspólnie z Eneą w ramach spółek powołanych w listopadzie 2021 r. Na Morzu Bałtyckim obecnie dostępnych jest 11 akwenów, w ramach których PGE i inne podmioty będą mogły starać się o pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp – PSzW.

PGE bierze aktywny udział w procesie pozyskiwania pozwoleń lokalizacyjnych. Łącznie PGE złożyła wnioski na pięć spośród sześciu dostępnych obszarów. Szósty z dostępnych obszarów (53.E.1) nie jest w kręgu zainteresowania PGE, z tego względu wniosek nie został złożony.

– PGE jest liderem budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Realizujemy projekty o największych mocach na Morzu Bałtyckim. Złożone wnioski o pozwolenia lokalizacyjne pozwolą nam na kontynuowanie tak ważnych dla kraju projektów – informuje Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE obecnie rozwija projekty o łącznej mocy ok. 3,5 GW. Długoterminową strategią rozwoju Grupy PGE w obszarze energetyki morskiej jest zbudowanie
co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 r. Według założeń rządowych, ujętych w PEP2040, morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Morza Bałtyckiego w 2040 r. będą posiadały moc ok. 8-11 GW.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Wpis został opublikowany 27 sty 2022 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć