News » Polska izba rozliczeniowa dzieli się wiedzą z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy

Polska izba rozliczeniowa dzieli się wiedzą z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy

20 sty 2022 Możliwość komentowania Polska izba rozliczeniowa dzieli się wiedzą z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy została wyłączona Share 'Polska izba rozliczeniowa dzieli się wiedzą z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy' on Facebook Share 'Polska izba rozliczeniowa dzieli się wiedzą z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy' on Email Share 'Polska izba rozliczeniowa dzieli się wiedzą z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy' on Print Friendly

IRGiT rozwija swoją aktywność międzynarodową, dzieląc się doświadczeniami z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy (NSSMC) w zakresie prowadzenia rozliczeń dla polskiego giełdowego rynku energii elektrycznej i gazu. 

Podczas specjalnego szkolenia w Kijowie specjaliści NSSMC wzbogacili się o wiedzę z dziedziny rozliczeń finansowych transakcji na giełdowym rynku towarowym.

Warsztat zatytułowany „Rozliczenia finansowe towarowych transakcji giełdowych – przypadek IRGiT i TGE” odbył się z udziałem przedstawicieli Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych oraz Towarowej Giełdy Energii 18 stycznia br. Szkolenie skierowane było do przedstawicieli ukraińskich organów regulacji.

– Zgodnie z oczekiwaniami NSSMC zaprezentowaliśmy główne aspekty funkcjonowania IRGiT w modelu non-CCP. Nasza historia pokazuje, że model ten bardzo dobrze sprawdza się na rynkach rozwijających się, które oprócz gwarancji bezpieczeństwa wymagają skoncentrowania się na kosztach ponoszonych przez uczestników z tytułu uczestnictwa w systemie zabezpieczeń. Wierzymy, że przybliżenie doświadczeń IRGiT przyczyni się do wyboru optymalnego modelu rozliczeń rynków energii i gazu przez stronę ukraińską – powiedział Łukasz Goliszewski, Wiceprezes zarządu IRGiT.

Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z międzynarodowym doświadczeniem polskiej izby rozliczeniowej i omówili między innymi następujące tematy: struktura IRGiT oraz jej rola na polskim rynku energii i gazu, współpraca TGE oraz IRGiT z regulatorami rynków energii i finansów, różnice pomiędzy kontraktami futures i forward, sposoby zapewnienia odpowiedniej równowagi pomiędzy kosztami uczestników a bezpieczeństwem rynków energii i gazu.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu UE pt. „Wsparcie NSSMC w rozwijaniu ukraińskich towarowych rynków energii i zorganizowanego obrotu produktami towarowymi na Ukrainie”.

Źródło: TOWAROWA GIEŁDA ENERGII S.A.

Wpis został opublikowany 20 sty 2022 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć