News » Kraków oszczędza na zakupie gazu

Kraków oszczędza na zakupie gazu

12 sty 2022 Możliwość komentowania Kraków oszczędza na zakupie gazu została wyłączona Share 'Kraków oszczędza na zakupie gazu' on Facebook Share 'Kraków oszczędza na zakupie gazu' on Email Share 'Kraków oszczędza na zakupie gazu' on Print Friendly

Miasto Kraków kupuje gaz ziemny po cenach z 2018 roku, które obowiązują jednostki i spółki miejskie aż do końca 2022 roku. To efekt działania Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu, której liderem jest Krakowski Holding Komunalny SA.

– Gdyby uczestnicy naszej grupy zakupowej kupili w 2022 r. gaz według aktualnego cennika dla biznesu, miasto, jednostki i spółki wydałyby o około 40 mln zł więcej. W tym roku wszyscy uczestnicy grupy zapłacą za gaz, łącznie z opłatą dystrybucyjną, tylko ok. 7,7 mln zł netto – mówi Tadeusz Trzmiel, Prezes Zarządu KHK SA.

Aktualnie obowiązujące umowy są efektem przetargu przeprowadzonego w 2020 r. w ramach Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu.

– W kontekście grupowych zakupów energii bardzo ważną kwestią jest poprawna analiza sytuacji na światowym i krajowym rynku dostaw gazu. Dokonują jej specjaliści z KHK SA i przedstawiają swoje rekomendacje Komitetowi Sterującemu powołanemu przez Prezydenta Miasta Krakowa. Sytuacja gospodarcza w 2020 r. wywołana pandemią koronawirusa znacząco wpłynęła na spadek cen gazu na światowych i krajowej giełdzie, co z powodzeniem wykorzystaliśmy organizując przetarg na dwuletni okres zakupowy – zaznacza Tadeusz Trzmiel. – W kontekście aktualnej sytuacji na rynkach i ogromnych podwyżek cen energii gazowy „grupon” zorganizowany przez KHK okazał się więc doskonałym rozwiązaniem – dodaje.

KGZG kupuje rocznie około 6 mln m3 gazu dostarczanych dla 130 podmiotów posiadających ponad 300 punktów odbioru. Połowa z nich to kotłownie, a także kuchnie w obiektach edukacyjnych i żłobkach. Kolejne kotłownie należą do MPEC SA i spółki zależnej (63 szt.) oraz Zarządu Budynków Komunalnych (60 szt.). Pozostali uczestnicy grupy zakupowej to obiekty należące do instytucji kultury i domy pomocy społecznej. Większość z nich zlokalizowana jest poza zasięgiem miejskiej sieci ciepłowniczej.

Źródło: www.krakow.pl

Wpis został opublikowany 12 sty 2022 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć