Ciepłownictwo

Już co drugi mieszkaniec Torunia korzysta z ciepła sieciowego

W 2021 r. aż 56 toruńskich budynków, o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło ponad 7 MWt, zostało przyłączonych do sieci ciepłowniczej PGE Toruń. Ponad połowa z nich to nowo powstałe obiekty. Pozostałe to budynki, których właściciele zdecydowali się zmienić sposób ogrzewania i podgrzania wody na ciepło sieciowe. Obecnie, co drugi mieszkaniec Torunia korzysta z ciepła sieciowego produkowanego w elektrociepłowni gazowej PGE Toruń wynika z badania przeprowadzonego przez PBS metodą CATI w sierpniu 2021 r. 

PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, co roku buduje kolejne odcinki sieci ciepłowniczej, aby coraz więcej osób mogło korzystać z ciepła sieciowego. Tylko w 2021 r. powstały 2,5 km nowych ciepłociągów i 4 km sieci zostały wymienione na nowe preizolowane.

W ciągu ostatnich 6 lat przyłączyliśmy do sieci ciepłowniczej 500 budynków, o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło blisko 70 MWt. Decyzje właścicieli o wyborze ciepła sieciowego, produkowanego w elektrociepłowni gazowej to dowód coraz większej świadomości ekologicznej mieszkańców Torunia. Cykliczne modernizacje sieci ciepłowniczej, zastępowanie ciepłem sieciowym lokalnych pieców i kotłowni węglowych, będących szczególnie w okresie zimowym przyczyną smogu, powodują, że torunianie mogą oddychać coraz czystszym powietrzem – mówi Robert Kowalski, Prezes Zarządu PGE Toruń.

Corocznie niemal 100% nowych budynków  powstających w Toruniu w obrębie sieci ciepłowniczej  jest do niej przyłączanych.

Ciepło sieciowe to najlepszy sposób na ograniczenie dymiących kominów w każdym mieście, bo w miejscu podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej nie ma emisji – nie powstaje żaden komin, który jest charakterystyczny dla kotłowni przydomowych.

W 2021 r. do sieci ciepłowniczej przyłączono, m. in. nowy budynek Centrum Medycyny Weterynarii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Młyny na ul. Dworcowej, należące do Urzędu Marszałkowskiego, kamienice na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu. Szczególnie intensywne prace rozwojowe prowadzone są od 2012 r. na obszarze toruńskiego osiedla JAR, który ma duży potencjał rozwojowy. Kolejni developerzy projektują budynki mieszkalne, które będą zasilane ciepłem sieciowym. Szacowany potencjał obszaru JAR (pod względem zapotrzebowania na moc cieplną) to ponad 20 MW dla osiedla mieszkaniowego oraz około 15 MW dla części przemysłowej. Na tym terenie zbudowanych zostało już ponad 11 km sieci ciepłowniczych. W ub. r. przyłączono tam kolejnych  13 budynków wielorodzinnych.

PGE Toruń wspiera mieszkańców w podejmowaniu decyzji o zmianie źródła ogrzewania na ciepło sieciowe, udzielając dofinansowania do nakładów ponoszonych w przypadku przyłączania do sieci budynków, które dotychczas ogrzewane były w oparciu o paliwa stałe. Wsparcie mogą otrzymać właściciele budynków położonych w zasięgu sieci ciepłowniczej, o mocy cieplnej zamówionej nie mniejszej niż 30 kWt.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Działy

Reklama