News » Wiceminister Dziadzio na 23. Światowym Kongresie Naftowym

Wiceminister Dziadzio na 23. Światowym Kongresie Naftowym

10 gru 2021 Możliwość komentowania Wiceminister Dziadzio na 23. Światowym Kongresie Naftowym została wyłączona Share 'Wiceminister Dziadzio na 23. Światowym Kongresie Naftowym' on Facebook Share 'Wiceminister Dziadzio na 23. Światowym Kongresie Naftowym' on Email Share 'Wiceminister Dziadzio na 23. Światowym Kongresie Naftowym' on Print Friendly

„Cel: neutralność klimatyczna. Czy istnieje przyszłość dla ropy naftowej/paliw kopalnych?” to temat polskiej sesji ministerialnej podczas 23. Światowego Kongresu Naftowego. W wydarzeniu, które odbyło się 8 grudnia 2021 r., w Houston udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio.

Jak podkreślił podczas swojego wystąpienia wiceminister Dziadzio, Polska  od początku angażowała się w realizację celów klimatycznych ONZ i Unii Europejskiej. Jednak polityka klimatyczno-energetyczna naszego kraju musi uwzględniać wyzwania, jakie transformacja energetyczna stawia przed społeczeństwem i biznesem, w tym sektorem paliw kopalnych.

– Polska bierze pod uwagę „punkt wyjścia” każdej gospodarki, społeczny kontekst transformacji oraz nierównomierny rozkład kosztów między krajami. Podczas polskiej Prezydencji w COP w 2018 r. po raz pierwszy podkreślono, że transformacja wynikająca z Porozumienia Paryskiego musi być przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i uczciwy – powiedział.

Wiceminister Piotr Dziadzio zwrócił także uwagę, że sprawiedliwa transformacja jest dziś ważną częścią globalnej dyskusji na temat zmian klimatycznych.

– Kluczowym elementem transformacji jest kwestia nowych możliwości rozwoju regionów i społeczności najbardziej nią dotkniętych. Należy zaznaczyć, że temat ten znalazł również odzwierciedlenie we wnioskach z niedawno zakończonego COP26 w Glasgow – mówił.

Jak zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska, przyjęta Polityka Energetyczna Polski do 2040 r., potwierdza, że ​​zielona transformacja energetyki jest dla naszego kraju priorytetem.

– Transformacja klimatyczno-energetyczna jest dużym wyzwaniem, ale stwarza także nowe możliwości rozwoju i inicjuje szeroko zakrojone zmiany modernizacyjne – wskazuje.

– Zielona transformacja może dać nam szansę na stworzenie nawet 300 tys. nowych miejsc pracy w branżach o wysokim potencjale, takich jak energetyka odnawialna i jądrowa, elektromobilność, infrastruktura sieciowa, cyfryzacja – dodaje.

Wiceminister podkreślił także, że Polskie przedsiębiorstwa państwowe są na czele dążenia technologicznego do wprowadzenia zrównoważonego rozwoju w sektorze naftowo-gazowym.

– Wierzymy, że innowacje spółek skarbu państwa stanowią rozwiązania, z których szeroka branża może bardzo skorzystać – podsumował.

Celem polskiej sesji ministerialnej było także przedstawienie, jak idea transformacji energetycznej przekłada się na realne działania i inwestycje kluczowych polskich spółek – PKN Orlen S.A., PGNiG oraz PERN S.A.

– Przykłady działań podejmowanych przez polskie spółki potwierdzają, że Polska poważnie podchodzi do transformacji energetycznej, a sektor naftowy może być jej ważną częścią – wyjaśnił Wiceminister Dziadzio.

Inwestycje podejmowane w Polsce przez kluczowe polskie spółki były przedstawione w kontekście trendów zmian w globalnej gospodarce energetycznej. Prezentacje na ten temat przedstawił Keisuke Sadamori, Dyrektor Biura ds. Rynków Energetycznych i Bezpieczeństwa, Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Spotkania Wiceministra Piotra Dziadzio w Houston

Wiceminister Piotr Dziadzio spotkał się także z podsekretarzem stanu ds. Gospodarczych, Środowiskowych i Energetycznych w USA Jose Fernandezem. W trakcie rozmów wiceministrowie omówili temat współpracy USA i Polski w zakresie tzw. surowców krytycznych i zadeklarowali współpracę w tym zakresie.

Dodatkowo wiceminister odbył także spotkanie z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowego Forum Energetycznego Josephem McMoniglem. Podczas spotkania omówiono zaangażowanie Polski w dialog pomiędzy producentami i konsumentami energii, prowadzony na forum tej organizacji.

***

W trakcie wizyty w Houston wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio wziął udział w Światowej Radzie Naftowej, której Polska jest członkiem. W trakcie tego wydarzenia podsumowano działalność Rady w 2021 r. i wskazano plany na 2022 r. Przedstawiono także stan organizacji 24. Światowego Kongresu Naftowego, który ma się odbyć w Kanadzie w 2024 r.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 10 gru 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć