Ciepłownictwo » Veolia rozwija nowoczesny system ciepłowniczy w Poznaniu

Veolia rozwija nowoczesny system ciepłowniczy w Poznaniu

3 gru 2021 Możliwość komentowania Veolia rozwija nowoczesny system ciepłowniczy w Poznaniu została wyłączona Share 'Veolia rozwija nowoczesny system ciepłowniczy w Poznaniu' on Facebook Share 'Veolia rozwija nowoczesny system ciepłowniczy w Poznaniu' on Email Share 'Veolia rozwija nowoczesny system ciepłowniczy w Poznaniu' on Print Friendly

Veolia Energia Poznań jest wytwórcą i dostawcą ciepła dla blisko 60 proc. mieszkańców stolicy Wielkopolski. Spółka prowadzi liczne inwestycje, które mają na celu poprawienie bezpieczeństwa i efektywności dostaw ciepła dla poznaniaków ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska.

Miejska sieć ciepłownicza ma długość ponad 560 km, mówiąc obrazowo tyle kilometrów dzieli Poznań od Zakopanego. Ciepło od Veolii trafia do budynków użyteczności publicznej –  szpitali, uniwersytetów, szkół i przedszkoli, urzędów, centrów kultury, obiektów sportowych, a także do przemysłu, centrów handlowych oraz osiedli mieszkaniowych. Spółka ogrzewa łącznie 18,5 mln m2 powierzchni budynków.

Veolia Energia Poznań intensywnie inwestuje w rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej, ponieważ ciepło systemowe to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Każde nowe podłączenie do sieci oznacza redukcję indywidualnych systemów grzewczych, które najczęściej są źródłem tzw. “niskiej emisji” i przyczyniają się do powstania szkodliwego dla zdrowia smogu. Od 2018 r. Veolia wybudowała m.in. ponad 30 km nowoczesnej sieci ciepłowniczej i przyłączyła do miejskiej sieci 40 budynków wielorodzinnych. Wcześniej te budynki ogrzewane były starymi piecami węglowymi. Dzięki współpracy Veolii z miastem udało się zmniejszyć roczną emisję zanieczyszczeń w centrum Poznania o ok. 13 tys. ton  CO2 i 4 tony pyłu.

Veolia inwestuje również w nowatorskie rozwiązania, dzięki którym emisja CO2 do atmosfery w procesie wytwarzania ciepła jest zdecydowanie mniejsza, a jakość powietrza lepsza.  Wśród kluczowych projektów zrealizowanych w ostatnim czasie znalazły się m.in. akumulator ciepła w Karolinie, instalacja produkująca energię ze ścieków w Szlachęcinie pod Poznaniem oraz odzysk ciepła z fabryki Volkswagena. Tylko dzięki tym trzem inwestycjom  emisje CO2 zostaną zredukowane rocznie o 27 tys. ton, a zużycie węgla zmniejszy się o ponad 16 tys. ton rocznie, czyli o ponad 260 wagonów towarowych.

Bezpieczeństwo dostaw ciepła

Veolia Energia Poznań z największą starannością dba o miejski system ciepłowniczy, na bieżąco analizuje jego stan i modernizuje istniejące urządzenia i instalacje. Skomplikowane, pod względem technologicznym i logistycznym, prace serwisowe w obszarze miejskiej sieci są wykonywane w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Wówczas odbywają się przeglądy i duże remonty np. komór czy węzłów ciepłowniczych, a także wymieniane i modernizowane są wytypowane odcinki sieci ciepłowniczej. Tym sposobem sieć jest każdego roku odpowiednio przygotowana do sezonu grzewczego.

W ostatnich latach Veolia Energia Poznań pozyskała również  fundusze zewnętrzne  na sfinansowanie dwóch dużych projektów – modernizację sieci ciepłowniczych oraz poprawę hydrauliki miejskiej sieci ciepłowniczej i  likwidację węzłów grupowych. Ogólne koszty tych zadań sięgnęły 120 mln zł, z czego 82 mln pokryło dofinansowanie z dotacji unijnych, z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki temu możliwe było uruchomienie gigantycznego przedsięwzięcia – projektu “Samodzielni”, zakładającego zamianę kilku węzłów grupowych w mieście na 130 węzłów indywidualnych. Rozłożone na  trzy lata prace w efekcie zapewnią bardziej efektywne i niezawodne dostarczanie ciepła do mieszkańców oraz redukcję emisji CO2 . Poprawi się hydraulika miejskiej sieci, a mieszkańcy zyskają możliwość indywidualnego decydowania o rozpoczęciu i zakończeniu sezonu grzewczego. Rozwiązanie to umożliwia także zmianę gazowych podgrzewaczy wody w mieszkaniach, tzw. junkersów, na zdecydowanie bardziej bezpieczny sposób pozyskania  ciepłej wody użytkowej – z węzła cieplnego.

– Budowanie nowych i modernizowanie istniejących sieci służy przede wszystkim mieszkańcom Poznania – stwierdził Jan Pic, Wiceprezes Veolii Energii Poznań, Dyrektor ds. Technicznych. – Zyskują oni nie tylko pewność ciągłości dostaw ciepła i ciepłej wody, ale też komfort indywidualnego zarządzania nimi według własnych potrzeb. Dzięki realizowanym inwestycjom możemy efektywnie dostarczać ciepło z korzyścią dla środowiska, gdyż w ten sposób Veolia Energia Poznań przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.

Automatyka i telemetria w służbie mieszkańcom

Veolia Energia Poznań stosuje kompleksowy system telemetrii i automatycznego sterowania, zapewniający zautomatyzowane sterowanie dostawami i odbiorem ciepła. Poznańska sieć ciepłownicza objęta jest w 100% bezprzewodowym zdalnym systemem pomiarów, sterowania, diagnostyki i rejestracji danych. Niemal 6,5 tys. układów pomiarowych odczytuje prawie 150 tys. parametrów charakteryzujących miejską sieć ciepłowniczą. Na podstawie danych zebranych z systemów telemetrii tworzony jest harmonogram niezbędnych prac modernizacyjnych. Spółka prowadzi ciągły monitoring awarii w sieciach preizolowanych. Specjalne oprogramowanie umożliwia wskazanie w czasie rzeczywistym np. miejsca nieszczelności ciepłociągu i uruchamia zdalne powiadomienie służb technicznych Veolii, które otrzymują szczegółowe informacje o lokalizacji awarii i o koniecznych do wykonania pracach. Dzięki temu natychmiast podejmowane są działania prewencyjne lub naprawcze, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych. – Niektóre awarie są usuwane zanim problem zostanie zauważony przez mieszkańców. Inteligentne zarządzanie systemem ciepłowniczym nie tylko zwiększa bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkańców, ale także redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery – dodaje Jan Pic.

Gotowość przez cały rok

Veolia w elektrociepłowni Karolin produkuje ciepło przez cały rok, wiosną i latem dostarcza je do budynków głównie w postaci ciepłej wody użytkowej. Natomiast ogrzewanie uruchamiane jest na żądanie klientów, właściwie automatycznie, gdy rozpoczyna się tzw. sezon grzewczy, czyli w naszym klimacie zazwyczaj pod koniec września. Tuż po jego zakończeniu (na ogół na przełomie kwietnia i maja) Veolia Energia Poznań przystępuje do intensywnych prac inwestycyjnych i modernizacyjnych nie tylko w obszarze sieci ciepłowniczej, ale i w odniesieniu do urządzeń elektrociepłowni, żeby zapewnić efektywne i bezpieczne dostawy energii do klientów w kolejnym sezonie grzewczym.

Źródło: Veolia Energia Poznań  

Wpis został opublikowany 3 gru 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć