News » IEO podnosi prognozę nowych mocy dla fotowoltaiki

IEO podnosi prognozę nowych mocy dla fotowoltaiki

1 gru 2021 Możliwość komentowania IEO podnosi prognozę nowych mocy dla fotowoltaiki została wyłączona Share 'IEO podnosi prognozę nowych mocy dla fotowoltaiki' on Facebook Share 'IEO podnosi prognozę nowych mocy dla fotowoltaiki' on Email Share 'IEO podnosi prognozę nowych mocy dla fotowoltaiki' on Print Friendly

Według najnowszych danych opublikowanych przez Agencję Rynku Energii, krajowa moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec września przekroczyła 6,3 GW. Tak szybki przyrost mocy PV w Polsce przekracza nawet najbardziej optymistyczne prognozy zakładane na początku bieżącego roku. Za tak dynamiczny wzrost odpowiadają prosumenci, których udział w całkowitej mocy PV przekracza 70%. Czynnikiem, który ożywił rynek fotowoltaiki w Polsce był program dotacyjny. Jednakże utrzymujący się w ostatnich miesiącach trend wzrostowy został utrzymany na wysokim poziomie przez presję cen energii elektrycznej oraz decyzję o zakończeniu obecnego, tzw. opustowego systemu wsparcia. Wywołało to duże poruszenie na rynku dostawców technologii i skłoniło niezdecydowanych dotąd potencjalnych prosumentów do przyśpieszenia decyzji inwestycyjnych.

Według najnowszej prognozy IEO tylko mikroinstalacje mogą odpowiadać łącznie nawet za 2 GW nowych mocy PV wybudowanych w ciągu 2021 r. Ten niezwykły sukces może być trudny do przebicia nie tylko ze względu na zmianę zasad rozliczenia energii z prosumenckich instalacji PV. Rok 2022 według prognozy IEO może przynieść maksymalnie połowę zainstalowanej mocy co wniósł rok obecny; rynek prosumencki będzie nasycony, a każdy kolejny rok będzie oznaczał stabilny rozwój nie przekraczający pół gigawata rocznie.

Pomimo wyhamowania rynku mikroinstalacji, fotowoltaika nadal będzie się dobrze rozwijać i już w 2022 r. może osiągnąc 9-10 GW, a w perspektywie 2030 r. nawet 27 GW. Trend wzrostowy łacznej mocy instalowanej w Polsce będzie utrzymany poprzez zmiany w strukturze nowo budowanych systemów fotowoltaicznych. Coraz więszą rolę w polskim miksie fotowoltaicznym będą stanowić farmy PV. Prognoza przewiduje, że na przełomie 2023-2024 r. nastąpi zrównie mocy zainstalowanej w famach z mocami prosumenckimi.

Ponadto, w reakcji na koszty opłaty mocowej w 2021 r. i wzrost cen energii w kontraktach na 2022 r., w kolejnych latach coraz powszechniej budowane będą instalacje autoproducenkie (tzw. prosument biznesowy) i będą to przede wszystkim instancje duże. Ich łączną moc na koniec 2021 r. szacuje się na 0,2- 0,3 GW. Na koniec 2023 r. segment ten może osiągnąć nawet 10% udział w całkowitej mocy i w perspektywie do 2030 r. przewiduje się ciągły wzrost. Utrzymywanie się stabilnego tempa wzrostu autoproducenta na poziomie kilkunastu procent w prognozie mocy jest dobrą informacją zarówno z punktu widzenia optymalizacji wykorzystania zasobów sieci elektroenergetycznej jak i poprawy konkurencyjności przemysłu, większej niezależności energetycznej inwestora, a także zazielenienia polskiego sektora energochłonnego.

Podsumowując, prognoza zakłada, że nawet po przygaśnięciu rynku prosumenckiego po zmianie sposobu rozliczeń, to rynek dużych farm fotowoltaicznych i segment prosumenta biznesowego, będą się dalej dynamicznie rozwijały. Wyzwaniem, które stawia rynek fotowoltaiki jest potrzeba zabezpieczenia możliwości prawidłowego funkcjonowania sieci i jej rozbudowy, na każdym poziomie napięć. Kolejna aktualizacja prognozy fotowoltaicznej IEO przewidywana jest na maj 2022 r.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Wpis został opublikowany 1 gru 2021 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć