News » Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej

Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej

19 lis 2021 Możliwość komentowania Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej została wyłączona Share 'Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej' on Facebook Share 'Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej' on Email Share 'Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej' on Print Friendly

Wiceminister Klimatu i  Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, wraz ze słowackim sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Karolem Galkiem oraz wiceministrem Republiki Czeskiej ds. Przemysłu i Handlu, złożył wizytę w Paks na Węgrzech. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Ministra Jánosa Süli odpowiedzialnego za planowanie, budowę i uruchomienie dwóch nowych bloków w Elektrowni Jądrowej w Paks, w ramach trwającej prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Wydarzenie odbyło się 18 listopada 2021 r.

Podczas spotkania dyskutowano o wyzwaniach stojących przed sektorem energetyki jądrowej oraz o roli tego źródła w polityce klimatyczno-energetycznej UE.

Dopełnieniem wizyty było podpisanie wspólnego oświadczenia Ministrów V4 odpowiedzialnych za energetykę na drodze do neutralności klimatycznej (Joint Statement of V4 ministers responsible for energy on path towards climate neutrality).

W oświadczeniu stwierdzono, że „tempo zmian klimatycznych sprawia, że ​​w celu osiągnięcia wspólnych europejskich celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej pilnie musi ustanowić ramy wsparcia dla wszystkich inwestycji i technologii zdolnych do redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

Potwierdzono również „konieczność uznania roli energetyki jądrowej w polityce energetycznej i klimatycznej UE oraz innych istotnych politykach z punktu widzenia dekarbonizacji, bezpieczeństwa dostaw i finansów”.

W oświadczeniu wezwano Komisję Europejską do jak najszybszego, jednak nie później niż do końca listopada 2021 r., przedstawienia zapowiedzianego uzupełniającego aktu delegowanego do rozporządzenia w sprawie taksonomii, który w oparciu o obiektywną podstawę naukową powinien objąć także sektory energetyki jądrowej i gazu ziemnego. Takie działania pozwolą zapewnić równe warunki działania i zapobieganie destabilizacji i zakłóceniom na rynku energii.

Zwrócono również uwagę, że państwom członkowskim należy zagwarantować maksymalną elastyczność w wykorzystywaniu dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), aby umożliwić wspieranie rozwoju wszystkich czystych technologii potrzebnych do osiągnięcia celów redukcji emisji.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 19 lis 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć