Współpraca administracji rządowej z sektorem bankowym dotycząca realizacji programu „Czyste Powietrze” była głównym tematem wystąpienia Wiceministra Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski podczas konferencji „Gwarancje a wyzwania rynkowe”. Organizatorem spotkania, które odbyło się 16 listopada 2021 r., był Bank Gospodarstwa Krajowego.
Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, uruchomienie rządowego „Programu gwarancyjnego „Czyste Powietrze” z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”, powstało w oparciu o program priorytetowy „Czyste Powietrze”.
– Rząd przyjął program „Czyste Powietrze” z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”, uchwałą Rady Ministrów 11 maja 2021 r. Poprzez takie działanie, możemy znacznie przyspieszyć proces realizacji programu „Czyste Powietrze” – powiedział.
– Współpraca z bankami poszerza nasze kanały dystrybucji dotacji na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych – dodał Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
Łączny budżet, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytów na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem „Czyste Powietrze”, wynosi 1,5 mld zł.
***
Program „Czyste Powietrze” jest bezpośrednio koordynowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i realizowany przez 16 wojewódzkich funduszy, którego łączny budżet na lata 2018-2029 opiewa na 103 mld zł.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska