Ciepłownictwo » Konkurs na najlepszy projekt rewitalizacji budynków po elektrociepłowni w Siechnicach rozstrzygnięty

Konkurs na najlepszy projekt rewitalizacji budynków po elektrociepłowni w Siechnicach rozstrzygnięty

18 lis 2021 Możliwość komentowania Konkurs na najlepszy projekt rewitalizacji budynków po elektrociepłowni w Siechnicach rozstrzygnięty została wyłączona

Konkurs na najlepsze propozycje rewitalizacji Elektrociepłowni Czechnica został rozstrzygnięty. Laureaci, studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, przygotowali oryginalne projekty zmian w ponad stuletnim kompleksie, proponując tam m. in. trzygwiazdkowy hotel, zespół basenowy czy centrum wystawienniczo-multimedialne. 

Konkurs to efekt współpracy Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. należącego do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Należąca do spółki Elektrociepłownia Czechnica w Siechnicach zakończy swoją działalność w 2024 r. Zastąpi ją nowoczesna jednostka produkcyjna zasilana gazem. Zarząd KOGENERACJI wraz z Burmistrzem Gminy Siechnice dąży do tego, by prawie trzyhektarowy obszar obecnego zakładu został zrewitalizowany i zagospodarowany. Dzięki temu ponad 120-letnia elektrociepłownia zyska nowe życie, służąc mieszkańcom i przyciągając turystów.

W ramach konkursu na prace magisterskie oraz projekty poświęcone rewitalizacji tego historycznego obiektu, studenci mogli przygotować plan zagospodarowania przestrzennego terenu elektrociepłowni, projekt nowego obiektu kubaturowego na dowolnie wybranym fragmencie terenu albo zaproponować adaptację, przebudowę bądź rozbudowę dowolnie wybranych budynków.

Jury konkursowe z 26 prac wybrało dwie, które zostały nagrodzone pierwszym miejscem oraz jedną za miejsce trzecie. Ogłoszono także wyróżnienia.

Bardzo mile zaskoczyła nas różnorodność tematyczna prac konkursowych – mówi Andrzej Jedut, Prezes Zarządu KOGENERACJI. – Młodzi architekci podeszli do sprawy bardzo skrupulatnie, mierząc się z ogromnym wyzwaniem. Muszę przyznać, że świetnie sobie poradzili, zaskakując nas często swoim nowatorskim podejściem.

Wszystkie nadesłane prace wskazują na potrzebę zachowania cennych budynków i budowli – podkreśla dr Roman Czajka, Prodziekan ds. Kształcenia na Wydziale Architektury PWr.
A także na możliwe sposoby dopełnienia istniejącej struktury o funkcje, które nie tylko pozwolą uratować najcenniejsze obiekty, ale mogą przyczynić się do ożywienia miejsca oraz stać się bardzo wartościowym i atrakcyjnym punktem na planie miasta. Zachowanie reliktów architektury poprzemysłowej, tchnięcie w nie nowego życia, ujawnienie ich potencjału i możliwości ich przekształceń, jest niezwykle ważne, nie tylko w kontekście architektury zrównoważonej, ale również ochrony środowiska naturalnego – dodaje Roman Czajka.

Pierwszą nagrodę ex aequo zdobył Jakub Proszak za pracę „CoAll Mill Hotel”, przygotowaną pod opieką promotor prof. Małgorzaty Chorowskiej. Doceniono go za wzorową adaptację zabytkowego budynku na funkcje hotelowe. Pierwszą nagrodę przyznano także Damianowi Garbuli za pracę „Centrum multimedialne”, która powstała jako projekt na zajęciach prowadzonych przez dr inż. arch. Elżbietę Komarzyńską – Świeściak. Jury doceniło autora za „konsekwentne rozwiązanie budynku wielofunkcyjnego na planie koła w istniejącej strukturze EC Czechnica”. Trzecią nagrodą wyróżniono Patrycję Janiszewską za pracę „Łaźnie publiczne”, będącą jej dyplomem przygotowanym pod opieką promotora dr. inż. arch. Marka Lambera. Jury spodobała się „klarowna propozycja architektoniczna o silnym wyrazie formalnym, nieprzytłaczająca jednak sąsiedniej zabudowy”.

W konkursie wyróżniono także prace Patryka Majewskiego – „Ośrodek wodny”, Darii Pawłosik, Niny Miłosławskiej i Arkadiusza Górowskiego – „DNA – Magazyn energii” oraz Pauliny Barabasz, Patryka Majewskiego, Adama Pawliczka i Beniamina Waleckiego – „Nowa Czechnica”.

Milan Ušák, Burmistrz Siechnic podkreśla: Gmina Siechnice, jako społeczność stoi przed wyzwaniem, jakim jest zachowanie dziedzictwa materialnego i przemysłowego starej Elektrociepłowni „Czechnica”. Dlatego z ogromną satysfakcją przyjąłem zaproponowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej pomysły na rewitalizację tego historycznego miejsca. Jestem przekonany, że „nowe życie” starej „Czechnicy” ma szansę stać się wizytówką naszej gminy w skali regionu i całego kraju.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wystawie organizowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej od 17 do 22 listopada 2021.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 18 lis 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.