Zmiany wejdą w życie już 1 listopada 2021 r.
W związku z decyzją Regulatora od 1 listopada br. w Instrukcji zmienią się:
- sposób i tryb wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego, w tym w szczególności procedura gromadzenia danych na potrzeby przygotowania planów ograniczeń – zmiany te dostosowują treść IRiESD do aktualnego brzmienia rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego[1];
- zasady wprowadzania gazu LNG do sieci dystrybucyjnej operatora – zmiany związane są ze znaczącym rozwojem rynku LNG, w tym wzrostem liczby instalacji regazyfikacji LNG zasilających lokalne obszary dystrybucyjne;
- zasady dotyczące przyłączania do sieci dystrybucyjnej – zostały one doprecyzowane i zaktualizowane w związku ze zmianami prawa. Chodzi m.in. o nowelizację art. 7 ustawy Prawo energetyczne, który uregulował terminy na wydanie warunków przyłączenia do sieci oraz zasady przedłużania tych terminów;
- zasady wstrzymania dostarczania paliwa gazowego – wprowadzona w Instrukcji regulacja obejmuje przede wszystkim zasady postępowania w sytuacji, gdy wystąpią trudności z realizacją przez operatora zleconego przez sprzedawcę wstrzymania dostarczania paliwa gazowego do odbiorcy.
Do zmiany pozostała jeszcze część zagadnień, które wymagają jednak uprzedniego przeprowadzenia konsultacji z użytkownikami systemu. Do kwestii tych należą m.in.:
- zasady zamawiania usług dystrybucji w Międzysystemowym Fizycznym Punkcie Wyjścia do systemu przesyłowego (MFPWYOSP);
- zasady korekty rozliczeń z tytułu świadczenia usług dystrybucji, której podstawą było nieprawidłowe ustalenie ilości dystrybuowanego paliwa gazowego w punktach wyjścia typu WR (punkty wyjścia rozliczane z zamówionej mocy umownej i ilości dostarczonego paliwa gazowego, w tym punkty wyjścia do innych systemów gazowych).
Nowością, która zostanie wprowadzona do Instrukcji na podstawie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne[2], będzie dołączenie do Instrukcji – jako jej integralnej części – istotnych postanowień umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji, której przedmiotem jest umożliwienie sprzedawcom sprzedaży paliw gazowych lub świadczenie usługi kompleksowej. Postanowienia te będą wiążące dla operatorów przy zawieraniu umów ze sprzedawcami.
Zatwierdzona przez Prezesa URE Instrukcja została opublikowana w Biuletynie Branżowym URE – Paliwa gazowe nr 90 (2491) z 26 października 2021 r.
***
- Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci określają szczegółowe warunki korzystania z sieci przesyłowych i dystrybucyjnych przez użytkowników systemu oraz warunki i sposób prowadzenia ruchu, eksploatacji i planowania rozwoju sieci, w szczególności dotyczące:
- przyłączania do sieci;
- wymagań technicznych dla urządzeń, instalacji i sieci wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą;
- kryteriów bezpieczeństwa funkcjonowania systemu gazowego;
- współpracy pomiędzy operatorami systemów gazowych;
- przekazywania informacji pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi oraz pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi a odbiorcami;
- parametrów jakościowych paliw gazowych i standardów jakościowych obsługi użytkowników systemu;
- procedury zmiany sprzedawcy oraz zgłaszania i przyjmowania przez operatora systemu dystrybucyjnego gazowego do realizacji umów sprzedaży i umów kompleksowych.
- Ograniczenia w poborze gazu ziemnego mogą zostać wprowadzone się w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa, nieprzewidzianego wzrostu zużycia gazu ziemnego przez odbiorców, wystąpienia zakłóceń w przywozie gazu ziemnego, zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania sieci gazowych czy też konieczności wypełnienia przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań międzynarodowych.
[1] Dz. U. z 2020 r. poz. 549.
[2] Zmiana wynikające z art. 9g ust. 5d ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1093).
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki