News » Średnia cena energii elektrycznej na rynku pozagiełdowym w III…

Średnia cena energii elektrycznej na rynku pozagiełdowym w III kwartale 2021 najwyższa od dekady, a wolumen najniższy

14 paź 2021 Możliwość komentowania Średnia cena energii elektrycznej na rynku pozagiełdowym w III kwartale 2021 najwyższa od dekady, a wolumen najniższy została wyłączona Share 'Średnia cena energii elektrycznej na rynku pozagiełdowym w III kwartale 2021 najwyższa od dekady, a wolumen najniższy' on Facebook Share 'Średnia cena energii elektrycznej na rynku pozagiełdowym w III kwartale 2021 najwyższa od dekady, a wolumen najniższy' on Email Share 'Średnia cena energii elektrycznej na rynku pozagiełdowym w III kwartale 2021 najwyższa od dekady, a wolumen najniższy' on Print Friendly

Średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych[1] (tzw. kontrakty OTC – over the counter – czyli zawierane na rynku pozagiełdowym) w trzecim kwartale 2021 r wyniosła 275,76 zł/MWh[2] i była najwyższą od dziesięciu lat.

Rys. 1. Średnia kwartalna cena energii elektrycznej w kontraktach OTC (dwustronnych) zawieranych w trzecich kwartałach lat 2011-2021 r. [zł/MWh]

Źródło: opracowanie URE na podstawie Tabeli.

Istotny wpływ na poziom ceny mają kontrakty zawierane z dużym (rocznym, dwuletnim) wyprzedzeniem. W konsekwencji cena może nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych. Cenę obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców[3], które obejmują sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z własnej produkcji w pierwszych kwartałach lat 2011-2021.

Łączny wolumen energii w ofertach zawartych w trzecim kwartale 2021 r. wyniósł 4,87 TWh i był najniższy od dekady.

Rys. 2. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej w kontraktach OTC w trzecich kwartałach lat 2011-2021 r. [TWh]

Źródło: opracowanie URE na podstawie Tabeli.

***


[1] Energia ta jest zwolniona z obowiązku publicznej sprzedaży poprzez giełdę na podstawie art. 49a ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 833 ze zm.) oraz na podstawie art. 9 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2348 z późn. zm.).

[2] Cena ta nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi.

[3] Dane przekazane przez wytwórców zgodnie z wezwaniem zamieszczonym na stronie internetowej URE.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Wpis został opublikowany 14 paź 2021 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć