EkoMobility » Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności

Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności

11 październik 2021 Brak komentarzy Share 'Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności' on Facebook Share 'Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności' on Email Share 'Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności' on Print Friendly

Kwestie wpływu pakietu Fit for 55 na dekarbonizację sektora transportu oraz zagadnienia związane z rozwojem elektromobilności w Polsce były głównym tematem dyskusji z udziałem ministra klimatu i środowiska podczas II edycji Kongresu Nowej Mobilności, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Wydarzenie odbyło się 7 października 2021 r. w Łodzi.

Unijny pakiet Fit for 55 stanowi bazę dla wdrożenia zaktualizowanego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. Jest to wyzwanie, jak i szansa  na przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji gospodarki w Polsce. Istotnym elementem prac resortu klimatu i środowiska w tym zakresie są m.in. działania w sferze legislacyjnej prowadzone w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przyjęty 5 października br. przez Radę Ministrów projekt przewiduje m.in. ułatwienia w zakresie instalacji i użytkowania punktu ładowania w domach wielorodzinnych. Oprócz realizowanych działań legislacyjnych resort klimatu i środowiska przygotował zachęty finansowe do zakupu lub leasingu aut elektrycznych, co pozwoli na zwiększenie ich liczby na polskich drogach.

– W ostatnich tygodniach uruchomione zostały dopłaty do leasingu w realizowanym wraz z NFOŚiGW programie „Mój Elektryk”. Budżet programu, którego wdrażanie zaplanowano na lata 2021-2026, wynosi obecnie 500 mln zł, w tym 400 mln zł z przeznaczeniem na dopłaty dla leasingu. Liczymy, że dzięki prowadzonym w ramach programu „Mój Elektryk” działaniom, liczba samochodów elektrycznych w Polsce potroi się – podkreślał Minister Michał Kurtyka.

– Realizujemy też program „Zielony Transport Publiczny”, w przypadku którego nabór wniosków w pierwszej fazie ze względu na ogromne zainteresowanie został zamknięty po 14 dniach. We wrześniu br. ruszył nabór wniosków w drugiej fazie programu, której budżet wynosi 1 mld zł z przeznaczeniem na dotacje oraz 200 mln zł na pożyczki – dodał Minister.

Podczas kongresu szef resortu klimatu i środowiska podkreślił też znaczenie Polski w kontekście rozwoju elektromobilności na arenie międzynarodowej. W 2020 r. Polska eksportowała w UE prawie 50% autobusów elektrycznych. W ubiegłym roku nasz kraj był również największym eksporterem baterii litowo-jonowych pośród państw UE i siódmym na świecie. Wartość eksportu wyniosła blisko 4 mld euro.

***

Kongres Nowej Mobilności 2021, to wydarzenie i miejsce wymiany idei oraz wiedzy eksperckiej z zakresu elektomobilności. W dniach 6-8 października br. w Łodzi spotykają się kluczowi interesariusze całego łańcucha wartości zeroemisyjnego transportu, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Producenci pojazdów, firmy technologiczne i infrastrukturalne, koncerny energetyczne i paliwowe, operatorzy transportowi, rozwijające się startupy i decydenci omawiają wprowadzane na rynek technologie, a także identyfikują modele biznesowe oraz partnerstwa, gwarantujące realizację nowych projektow mobilnościowych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 11 październik 2021 w następujących kategoriach: EkoMobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć