Ochrona środowiska

Warszawa gospodarzem 3. Szczytu P-TECC

22 i 23 września w Warszawie odbędzie się trzecie spotkanie ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC). Ponad stu uczestników wydarzenia będzie omawiać najważniejsze kwestie z zakresu polityki energetycznej, innowacji technologicznych, ich wdrażania i inwestycji.

Gospodarzami szczytu P-TECC w Warszawie są Minister Michał Kurtyka oraz Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, czystej energii i neutralnej dla klimatu transformacji energetycznej.

– Jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie Polska będzie w tym roku gospodarzem szczytu w ramach tej inicjatywy. Partnerstwo na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej to forum wymiany najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju systemów energetycznych. To doskonałe forum promowania nowych inicjatyw i inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Pozwoli nam na dogłębną dyskusję jak wspierać transformację energetyczną w regionie – powiedział Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka.

– Departament Energii Stanów Zjednoczonych ma przyjemność ogłosić kolejną edycję inicjatywy P-TECC. Wydarzenie będzie miało miejsce we wrześniu, w Polsce. W tym roku chcemy skoncentrować się na przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu i umożliwić działania wdrażające innowacyjne technologie dedykowane czystej energii. Pozwoli to na stworzenie milionów dobrze płatnych miejsc pracy oraz zbudowanie silniejszych i odporniejszych systemów energetycznych. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z Ministerstwa Klimatu i Środowiska i cieszymy się na dyskusje z ministrami z całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz z firmami z naszych kontynentów – powiedział Andrew Light, Asystent Sekretarza USA ds. Międzynarodowych w Departamencie Energii USA.

Pierwszego dnia szczytu, który współorganizowany będzie przez Atlantic Council, odbędzie się forum biznesowe. Zgromadzi ono przedstawicieli firm z całego regionu. W programie znajdą się dyskusje na temat istniejących i powstających rozwiązań w sektorze energii, sesja dotycząca finansowania inwestycji w tym obszarze oraz pokazy nowych technologii.

Drugiego dnia szczytu spotkają się przedstawiciele wysokiego szczebla państw Trójmorza i państw obserwatorów, a także Komisji Europejskiej. Debata będzie dotyczyć takich obszarów jak bezpieczeństwo dostaw, efektywność energetyczna czy OZE.

Wypracowane podczas P-TECC wnioski będą stanowić podstawę współpracy pomiędzy zaangażowanymi państwami w kolejnych miesiącach.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama