OZE

Sector Deal zapowiedzią stabilnej współpracy na rzecz rozwoju MEW

Morska energetyka wiatrowa rozwijana na obszarach morza Bałtyckiego to ogromna szansa dla Polski. Jej rolę w transformacji energetycznej dostrzegają przedstawiciele rządu, inwestorzy oraz przedsiębiorstwa, które chcą uczestniczyć w łańcuch dostaw dla pierwszych farm, podpisując tzw. Polish Offshore Wind Sector Deal, by dać impuls polskiej gospodarce.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jako jeden z sygnatariuszy „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” uważa ten dokument za ważny krok w kierunku efektywnej i stabilnej współpracy pomiędzy rządem a biznesem podczas realizacji inwestycji na polskim morzu.

 Podpisane porozumienie sektorowe przez około 200 podmiotów związanych z morską energetyką wiatrową to przełomowy moment dla rozwoju całej branży. Perspektywy i możliwości jakie przyniesie MEW, czyli całkiem nowa gałąź gospodarki w naszym kraju, są ogromne. Tak duże inwestycje będą wymagały zaangażowania wielu branż oraz przedsiębiorstw, które mogą i powinny wziąć czynny udział w budowaniu łańcucha dostaw do morskich farm na Bałtyku. Ponadto energetyka wiatrowa na morzu doskonale wpisuje się w dokumenty strategiczne polskiego rządu jak i unijnych standardów dążenia do silnej i zrównoważonej klimatycznie gospodarki. PSEW aktywnie działało na rzecz tego porozumienia i cieszę się, że prace te przyniosły oczekiwany efekt – mówi Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

– Nie bez znaczenia jest udział polskich podmiotów w wypracowaniu stabilnego łańcucha dostaw do budowy farm wiatrowych na morzu. W pierwszych projektach wkład ten szacowany jest na 20-25% wg. raportu przygotowanego przez Instytut Jagielloński, PSEW i PTMEW, co jest bardzo dobrym startem. Istotnym elementem będzie także współpraca z zagranicznymi dostawcami i wykonawcami, którzy posiadają już nieocenione doświadczenie w podobnych projektach i są już obecni lub planują wejść na polski rynek, tworząc dodatkowe miejsca pracy i szkoląc kadry. Dodatkowo, ze względu na potrzebę budowy i użytkowania elektrowni wiatrowych, konieczna jest konstrukcja specjalistycznych jednostek morskich. To z kolei wpłynie na wzmożoną pracę polskich stoczni – wylicza Kamila Tarnacka, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Sector Deal to deklaracja podjęcia działań w ambitnym celu i liczę, że każdy z sygnatariuszy rzetelnie podejdzie do jego realizacji – dodaje.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Działy

Reklama