ATEK, czyli Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej, to nowatorski projekt edukacyjny Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którego celem jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry dla administracji publicznej, realizującej zadania w obszarze Zielonego Ładu. 6 września 2021 r. odbył się „Dzień otwarty ATEK” z udziałem Ministra Klimatu i Środowiska – Michała Kurtyki.
Jak zaznaczył szef resortu klimatu i środowiska, udział w tym wyjątkowym projekcie, jakim jest Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej, to ogromna szansa dla absolwentów kierunków technicznych lub przyrodniczych, którzy chcą rozpocząć swoją karierę w administracji.
– Wychodząc naprzeciw deficytowi w zakresie zatrudniania w administracji rządowej osób z wykształceniem technicznym, specjalistów z zakresu polityki energetycznej, klimatycznej, odpadowej czy środowiskowej, chcemy realizować projekt edukacyjny, który będzie „kuźnią talentów” dla administracji rządowej w wyżej wymienionych obszarach. To szansa dla tych, którzy chcą mieć realny wpływ na transformację energetyczno-klimatyczną – powiedział.
Minister zwrócił uwagę, że w perspektywie najbliższych 30 lat polityka klimatyczno-energetyczna będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności państwa.
– Jesteśmy obecnie świadkami nowego, przełomowego etapu rozwoju polskiej energetyki. Będzie to ogromne wyzwanie techniczne i finansowe, ale jednocześnie szansa na zbudowanie silnej i nowoczesnej gospodarki – podkreślił.
Jak dodał Minister Kurtyka, niskoemisyjna transformacja we wszystkich sektorach gospodarki to szansa na rozwój krajowego przemysłu, wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych, nowych miejsc pracy, a także na wygenerowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki.
– Efektywne wdrożenie wizji neutralności klimatycznej będzie możliwe dzięki specjalistom, których wiedza, umiejętności i doświadczenie odpowiadają na potrzeby projektowania, implementacji i monitorowania nowych rozwiązań – wyjaśnił.
Projekt Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej przeznaczony jest dla uczelni wyższych, kierunków technicznych/ przyrodniczych, których wiedza pozyskana w trakcie studiów wyższych będzie stanowiła solidne podstawy do zdobywania kompetencji niezbędnych do realizacji wyzwań stojących przed polską administracją w obszarze Zielonego Ładu. ATEK, realizowany w formule programu szkoleniowego w ramach statutowej działalności Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, skoncentrowany będzie na praktycznych umiejętnościach pozyskiwanych poprzez zajęcia prowadzone przez praktyków, w tym autorytety krajowe i zagraniczne, jak również krajowe i zagraniczne staże oraz wizyty studyjne pozwalające na pozyskanie wiedzy, doświadczenia, poznanie najlepszych praktyk, a także na budowanie profesjonalnej sieci kontaktów.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska