News » Bezpieczeństwo instalacji przemysłowych

Bezpieczeństwo instalacji przemysłowych

26 sierpień 2021 Brak komentarzy Share 'Bezpieczeństwo instalacji przemysłowych' on Facebook Share 'Bezpieczeństwo instalacji przemysłowych' on Email Share 'Bezpieczeństwo instalacji przemysłowych' on Print Friendly

Od samego początku działalności, czyli od ponad 30 lat, kluczową wartością marki SPETECH® jest bezpieczeństwo. Działając w świetle tej idei w ostatnim roku spółka SPETECH wprowadziła na rynek dwa produkty: opaski bezpieczeństwa SPETOSHIELD oraz usługę sprawdzania otwarcia zaworów bezpieczeństwa bez przerywania pracy instalacji – SPETOVALVE®.

Opaski bezpieczeństwa SPETOSHIELD to zabezpieczenie przed skutkami potencjalnego wycieku, ochrona i zabezpieczenie zdrowia pracowników i obsługi instalacji, ograniczanie strefy wycieku i danie możliwości wczesnego i bezpiecznego ostrzegania. Oprócz podniesienia bezpieczeństwa osób opaski chronią urządzenia elektroniczne, np. sterujące i kontrolno-pomiarowe. Inną  funkcją opasek jest ochrona elementów instalacji przed korozją, zapyleniem, zabrudzeniem i czynnikami atmosferycznymi. Opaski bezpieczeństwa nie zapewniają szczelności, ale minimalizują strefę oddziaływania ewentualnego wycieku. Wielofunkcyjność opasek SPETOSHIELD wpływa korzystnie na wiele obszarów z dziedziny ochrony środowiska i BHP.

SPETECH® oferuje dwa rodzaje opasek: tkaninowe SPETOSHIELD SOFT w dwóch wariantach materiałowych PVC (rys. 1) i PTFE (rys. 2) oraz opaski metalowe SPETOSHIELD STEEL (rys. 5).

Rys. 1. Opaska SPETOSHIELD SOFT PVC

Rys. 2. Opaska SPETOSHIELD SOFT PTFE

Tkaninowe opaski bezpieczeństwa SPETOSHIELD SOFT PTFE są szczególnie polecane do instalacji z mediami agresywnymi chemicznie lub pracujących w podwyższonych temperaturach (tabela 1). SPETOSHIELD SOFT PVC to uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie dla większości mediów o umiarkowanej temperaturze.

Opaski SPETOSHIELD SOFT mogą być wyposażone w dodatkowe elementy zwiększające ich funkcjonalność. Należy do nich wskaźnik odczynu pH (rys. 3), mogący w przypadku mediów o odczynie zasadowym lub kwaśnym ostrzegać o zwiększonej emisji poprzez zmianę barwy. Innym, opcjonalnym elementem jest drenaż ze stali kwasoodpornej 316L, który umożliwia bezpieczne odprowadzenie ewentualnego przecieku. Opaski tkaninowe mogą być opcjonalnie wyposażone w transparentne okienko (ozn. CLEAR) umożliwiające obserwację strefy potencjalnego wycieku
(rys. 4).

Rys. 3. Opaska SPETOSHIELD SOFT PTFE ze wskaźnikiem pH

Rys. 4. Opaska SPETOSHIELD SOFT PTFE CLEAR z okienkiem i drenażem

Opaski metalowe SPETOSHIELD STEEL są dodatkowym zabezpieczeniem połączeń kołnierzowych, stosowanym na instalacjach przemysłowych w wysokich temperaturach. Wykonane są w całości ze stali austenitycznej 316Ti, istnieje możliwość wykonania z innych gatunków stali lub stopów. Opaska stalowa łatwo dopasowuje się do kołnierzy. Wewnętrzne przeformowanie opaski ułatwia jej montaż i pozycjonowanie dokładnie na środku połączenia kołnierzowego (w szczególności dla opasek o dużych rozmiarach). Prawidłowy montaż uniemożliwia opasce zsunięcie się z kołnierzy podczas pracy instalacji, również, gdy występują drgania. Podstawowe zamknięcie wyposażone jest w sprężyny napinające, które ułatwiają dopasowanie, a jednocześnie zapewniają optymalny docisk do kołnierzy.

Rys. 5. Opaska SPETOSHIELD STEEL

Dobór opaski powinien uwzględniać wiele czynników w tym rozmiar, parametry pracy instalacji, analizę ryzyka w obszarze ochrony środowiska i BHP. Rozmiar opasek jest dobierany na podstawie wymiarów normatywnych np. DN i PN, NPS i CLASS lub na podstawie indywidualnych pomiarów w przypadku połączeń nienormatywnych. Wszystkie rodzaje opasek są łatwe w montażu, można je stosować wielokrotnie aż do mechanicznego zużycia. Zestawienie oferowanych opasek podano w tabeli 1.

Tab. 1. Zestawienie opasek SPETOSHIELD

Typ opaski Materiał opaski Materiał okienka Temperatura pracy
SPETOSHIELD PTFE PTFE zbrojone włóknem szklanym -200 ¸ 230 °C
SPETOSHIELD PTFE CLEAR PTFE zbrojone włóknem szklanym TFM -200 ¸ 230 °C
SPETOSHIELD PVC Poliester pokryty PVC -30 ¸ 70 °C
SPETOSHIELD PVC CLEAR Poliester pokryty PVC PVC -30 ¸ 70 °C
SPETOSHIELD STEEL Stal kwasoodporna 316Ti -200 ¸ 550 °C

Zalety stosowania opasek bezpieczeństwa:

 • Zabezpieczenie otoczenia przed skutkami rozszczelnienia,
 • Ochrona osób przebywających w pobliżu instalacji,
 • Ograniczenie strefy wycieku,
 • Możliwość wczesnego ostrzegania o wycieku,
 • Ochrona połączenia i zabezpieczonych elementów instalacji przed korozją, zapyleniem, zabrudzeniem, i czynnikami atmosferycznymi w tym UV.
 • Łatwy montaż i demontaż,
 • Do zastosowań wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń,
 • Wielokrotność zastosowania,
 • Do połączeń kołnierzowych, armatury, kompensatorów i innych elementów instalacji,
 • Szeroki zakres dostępnych kształtów, wymiarów i dodatkowego wyposażenia.

SPETECH® stale poszerza swoją ofertę w zakresie opasek bezpieczeństwa. Obecnie testujemy nowe projekty, w których zastosowaliśmy nietypowe wykonania materiałowe i rozwiązania techniczne. Już w czwartym kwartale 2021 r. na rynku pojawią się zupełnie nowe opaski bezpieczeństwa SPETOSHIELD, które zabezpieczą instalacje pracujące w bardzo specyficznych warunkach, gdzie potrzebny jest najwyższy poziom ochrony.

Przykład zastosowania materiałowych opasek bezpieczeństwa SPETOSHIELD

Dla naszego klienta z branży chemicznej wykonaliśmy opaski SPETOSIELD SOFT PTFE CLEAR, dodatkowo wyposażone w transparentne okienko umożliwiające obserwację strefy wycieku. Opaski zamontowaliśmy na instalacji ługu, miały one stanowić dodatkowe zabezpieczenie kompensatora gumowego DN 50.

Głównym celem montażu opasek była ochrona przed rozprzestrzenianiem wycieku. Montaż dwóch opasek nie wymagał zatrzymania pracy instalacji ani zaangażowania dodatkowego personelu, całość operacji zajęła kilka minut.

W efekcie klient zyskał pewność, że pracownicy przebywający w bezpośrednim otoczeniu zagrożonych elementów instalacji są właściwie chronieni i zabezpieczeni przed skutkami ewentualnego wycieku, chronione są również pozostałe elementy instalacji. Zastosowanie transparentnego okienka w opaskach bezpieczeństwa pozwala na szybkie reagowanie w przypadku stwierdzenia nieszczelności.

Więcej informacji o opaskach bezpieczeństwa SPETOSHIELD znajdziesz na stronie SPETECH®.

Drugą nowością w ofercie firmy SPETECH® mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa to usługa sprawdzania otwarcia zaworów bezpieczeństwa – SPETOVALVE®.

Zawory bezpieczeństwa są ważnym elementem instalacji ciśnieniowych, chroniącym przed skutkami nadmiernego wzrostu ciśnienia. Zgodnie z Rozporządzeniem Dz.U. 2003 nr 135 poz. 1269 osprzęt zabezpieczający, w tym zawory bezpieczeństwa, podlegają okresowej kontroli.

Badanie nastawy – początku otwarcia zaworów bezpieczeństwa jest niejednokrotnie problematyczne i kosztowne dla użytkowników, ponieważ wymaga zatrzymania instalacji, zdemontowania zaworu, czasem wycięcia z instalacji, wyczyszczenia, a następnie przetransportowania i zainstalowania na stanowisku pomiarowym oraz ponownego montażu. Usługa SPETOVALVE® stanowi odpowiedź na potrzeby naszych klientów – wykonywanie testów zaworów bez przerywania pracy instalacji i konieczności ich demontażu, a zarazem w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku metody tradycyjnej. Sprawdzenie początku otwarcia odbywa się z wykorzystaniem urządzenia PreVenTest holenderskiej firmy Ventil.

Urządzenie to posiada pozytywną opinię Urzędu Dozoru Technicznego. Usługa jest wykonywana przez Laboratorium Badań Materiałów Uszczelnieniowych SPETECH®, które posiada uznanie UDT. Zakres uznania obejmuje m. in. sprawdzanie zaworów bezpieczeństwa na instalacji z wykorzystaniem siły otwarcia do 50kN.

Badanie polega na symulacji początku otwarcia zaworu poprzez wymuszenie mechaniczne – odpowiednie zwiększenie siły na trzpieniu.

Zasada działania metody:

 • Trzpień zaworu jest minimalnie unoszony za pomocą siłownika
 • Siła na trzpieniu jest mierzona przy pomocy przetwornika siły
 • Pomiar ciśnienia roboczego następuje poprzez lokalny przekaźnik ciśnienia lub podawany jest ze sterowni
 • Inne mierzone parametry to poziom dźwięku, skok trzpienia
 • Oprogramowanie przetwarza dane, wyznaczając dokładnie początek (ciśnienie) otwarcia zaworu, co jest widoczne na wykresie

Po wykonaniu badania generowany jest raport określający ciśnienie otwarcia zaworu.

Więcej informacji o usłudze SPETOVALVE® znajdziesz na stronie SPETECH®.

Źródło: SPETECH Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 26 sierpień 2021 w następujących kategoriach: News, Polecamy, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć