Elektroenergetyka

Wicepremier Jacek Sasin w liście do energetyków

Z okazji Dnia Energetyka, który przypada na 14 sierpnia – w dzień śmierci św. Maksymiliana Kolbe, patrona energetyków – wicepremier Jacek Sasin podziękował wszystkim zaangażowanym w rozwój przemysłu energetycznego.

Szanowni Państwo,

przemysł energetyczny jest jednym z najbardziej strategicznych segmentów polskiej gospodarki. Z okazji Dnia Energetyka wszystkim zaangażowanym w jego rozwój składam wyrazy uznania i podziękowania za pracę. Codzienny trud i poświęcenie energetyków daje milionom Polaków poczucie bezpieczeństwa i możliwość funkcjonowania niemal we wszystkich dziedzinach życia.

W tym wyjątkowym dniu dla wszystkich związanych z branżą energetyczną, wspominamy św. Maksymiliana Kolbe, który zginął męczeńską śmiercią 14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Franciszkanin pasjonował się matematyką, fizyką, elektryką i technologią. Jest symbolem poświęcenia dla drugiego człowieka oraz patronem energetyków.

Dziś sektor energetyczny stoi przed ogromnym, dziejowym wyzwaniem. Związane jest to z koniecznością transformacji w wyniku polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Celem nadrzędnym jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi też o zapewnienie pokrycia zwiększającego się zapotrzebowania na energię, tak by w znaczący sposób korzystać z krajowych źródeł i uniknąć drastycznego wzrostu cen. Transformacja musi być bezpieczna, stopniowa
i dostosowana do polskich warunków. Jestem pewien, że rodzima branża tym wyzwaniom podoła.

Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień pracują w sektorze energetycznym, za zaangażowanie i trud oraz życzę, aby ich wysiłki przynosiły jak najlepsze efekty w budowaniu bezpiecznej przyszłości energetycznej w Polsce.

Z wyrazami szacunku

Jacek Sasin

Wicepremier

Minister Aktywów Państwowych

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama