OZE

Nowoczesny robot skontroluje w tym roku 13 elektrowni wodnych PGE

Robot z sonarem, który zakupiła PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, skontroluje w tym roku stan techniczny trzynastu elektrowni wodnych. Dzięki temu możliwy będzie stały monitoring urządzeń i gromadzących się na kratach wlotowych zanieczyszczeń. Dodatkowo nowoczesny sprzęt pozwoli na analizę hydrozespołów bez konieczności ich odwadniania oraz lepsze zaplanowanie napraw uszkodzonych elementów. W następnych latach prace zostaną przeprowadzone na kolejnych obiektach należących do spółki.

Niewielki, półmetrowy robot podwodny Mini-ROV Guardian wyposażony został w sonar Oculus M750d, trzy kamery oraz reflektory. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne sfilmowanie i sfotografowanie wybranej, nawet najtrudniej dostępnej części elektrowni.

Do tej pory sprzęt przeszedł testy w należących do PGE Energia Odnawialna: Elektrowni Wodnej Dębe, Smardzewice i Krępna, usprawniając pracę służb eksploatacyjnych podczas kontroli stanu technicznego urządzeń znajdujących się pod wodą. W tym roku podobny monitoring przeprowadzony zostanie m.in. w Rakowicach, Krapkowicach, Oławie, Januszkowicach i Kliczkowie.

W czasie pracy robot obsługiwany jest przez dwóch pracowników elektrowni. Jeden z nich (operator), odpowiedzialny jest za sterowanie. Przy pomocy specjalnego joysticka porusza robotem zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Obraz z kamer i sonaru trafia bezpośrednio na monitor operatora, który odpowiednio interpretuje przekazany obraz. Zadaniem drugiej osoby jest kontrolowanie, czy ponad stumetrowa kablolina, biegnąca od robota do źródła zasilania, nie uległa skręceniu.

Do niedawna monitoringu podwodnych części elektrowni dokonywała wynajęta ekipa nurków.  Odpowiadała ona za kontrolę stanu technicznego urządzeń oraz oczyszczanie krat wlotowych, które chronią turbiny przed napływającymi wraz z wodą zanieczyszczeniami. Dzięki użyciu robota, zadania związane z monitoringiem wykonywane są szybciej, precyzyjniej i taniej, a co najważniejsze ograniczone są do minimum kosztowne dla spółki przestoje – mówi Marcin Karlikowski, Prezes Zarządu PGE Energia Odnawialna.

Biorąc pod uwagę wszystkie elektrownie należące do PGE Energia Odnawialna, dzięki pracy Mini-ROV Guardiana PGE Energia Odnawialna może uzyskać oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Wygenerowane dzięki pracy robota oszczędności pozwolą do 2023 r. uzyskać ponad 85-procentowy zwrot z inwestycji.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, posiada 29 elektrowni wodnych przepływowych o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW.

Źródło: PGE Energia Odnawialna SA

Działy

Reklama