27 lipca 2021 r. na terenie ciepłowni w Tarnowskich Górach, wmurowano kamień węgielny pod budowę efektywnego energetycznie systemu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym, biomasą leśną i biogazem z lokalnej oczyszczalni ścieków. Ich uruchomienie nastąpi już w pierwszej połowie 2023 r.
– Transformacja energetyczna jest obecnie najpoważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoi energetyka, przemysł i całe społeczeństwo. Droga w kierunku gospodarki bezemisyjnej nie polega tylko na eliminacji węgla z największych elektrowni i systemów ciepłowniczych. To właśnie takie inwestycje jak ta w Tarnowskich Górach w wysokosprawne systemy energetyczne pozwalają na efektywną produkcję ciepła i energii elektrycznej wspierając transformację i rozwój lokalnych gospodarek. Biorąc pod uwagę bliską perspektywę wielkich kosztów transformacji energetycznej, kluczowe staje się mieszane finansowanie takich inwestycji. Tutaj chciałbym skorzystać z okazji i podziękować Narodowemu oraz Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska, dzięki którym jest ono możliwe – powiedział Frederic Faroche, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce.
– To pierwszy projekt realizowany w takim zakresie w skali Grupy Veolia Term. Budowa efektywnego energetycznie systemu wpisuje się w strategię Grupy Veolia term. Zgodnie z nią do końca 2030 r. wyeliminujemy węgiel we wszystkich systemach, którymi zarządzamy. Zapewniając niskoemisyjne źródła ciepła, konsekwentnie realizujemy działania na rzecz efektywnej transformacji energetycznej i działamy na rzecz rozwoju społeczności dla których pracujemy – powiedziała Magdalena Bezulska, Prezes Grupy Veolia term.
– W tym czasie będziemy mieli w mieście działających ponad tysiąc nowych instalacji wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii, wykonanych w ramach wielkiego miejskiego projektu, więc efekt ekologiczny będzie nie tylko zauważalny, ale można powiedzieć piorunujący. Podziemny system odwadniania podziemi jest wyjątkowy w skali świata, maszyny parowe były u nas jako pierwsze w regionie. Teraz „kropkę nad i” stawiamy za pomocą kogeneracji – powiedział Piotr Skrabaczewski, Zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. Gospodarczych podkreślając, że w Mieście Gwarków zawsze ceniono sobie i wdrażano projekty innowacyjne.
– Jestem przekonany, że ciepłownia w Tarnowskich Górach stanie się ważną częścią lokalnego systemu pracującego na rzecz polepszenia warunków życia mieszkańców i środowiska. Całość przedsięwzięcia jest już w trakcie realizacji. Zakończyliśmy postępowania przetargowe i podpisaliśmy stosowne kontrakty z wykonawcami – mówi Wojciech Noga, Prezes Spółki Veolia Południe, należącej do grupy Veolia Term.